banner493

Geç kalmadan önlem alınmalı

GAÜ-ASAM’ın hazırladığı rapora göre, ülkedeki deniz kirliliği kritik düzeyde

Geç kalmadan önlem alınmalı
banner432
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar ile beraberindeki heyet, GAÜ Akdeniz Sualtı Araştırma Merkezi (GAÜ-ASAM) tarafından 2013 turizm sezonunda yapılan KKTC Kuzey sahilleri yüzey suyu inceleme çalışması sonucu elde edilen bilimsel raporu, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı’ya sundu.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Bakırcı GAÜ heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, yapılan analizlerin kimyasal ve mikrobiyolojik analizler olduğunu ve 12 istasyonda 1 yıl boyunca yapılan gözetimlerle hazırlandığını belirterek, adanın Kuzey sahillerinde şu an için tehlike bulunmadığını, ama risk değerlerlerine yaklaşıldığının görüldüğünü söyledi.
Arıtmalar ve çeşitli tesislerin oluşturduğu etken faktörler varsa bunların araştırılıp önlem alma adına çalışmalara başlanacağını ifade eden Bakırcı, "Halkın sağlığı için bu önlemleri şimdiden almak en elzem yapmamız gereken çalışmadır" dedi.
Üniversiteye yaptığı çalışmadan dolayı, Bakanlığı ve Kıbrıs Türk halkı adına teşekkür eden Bakan Bakırcı, raporun Çevre Dairesi uzmanları tarafından incelenip Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimleri ile istişare edildikten sonra kapsamlı olarak kamuoyuyla da paylaşılacağını söyledi.
Dünya standartları çerçevesinde KKTC'de de "Mavi Bayrak" uygulamasının hayata geçirilmesinin gerekliliğine vurgu yapan Bakırcı, bu uygulamanın halkın ve ülkeye gelen turistlerin huzurlu bir şekilde denizleri kullanabilmesi açısından önemli olduğunu belirtti. 

Akpınar: Şu anki durum kritik
GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar konuşmasında, GAÜ-ASAM’ın bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler ve gelecekte yapacakları hakkında bilgi verirken, gerçekleştirilen araştırmalar soncunda hazırlanan raporun, deniz kirliliği konusunda şu anki durumun kritik düzeyde olduğu ve geç kalınmadan önlem alınması gerektiğini gösterdiğini vurguladı. 
Akpınar, gerçekleştirilecek önleyici çalışmalarda yer alma konusunda GAÜ Küresel Bilim Ailesi ve Akdeniz Sualtı Araştırma Merkezi olarak her zaman hazır olduklarının altını çizerek, çevrenin gelecek olduğunu ve herkesin bu konuda geleceğini düşünerek hassas davranması gerektiğini ifade etti. 
Kabulde, Bakanlık Özel Kalem Müdürü Mehmet Osmanlılar ve GAÜ Öğretim Görevlisi Derviş Refiker de hazır bulundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 08:48
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner465

banner460