banner493

'IŞİD korkusu'

Suudi Arabistan'dan Lübnan ordusuna 1 milyar dolarlık yardım

'IŞİD korkusu'
banner432
Suudi Arabistan Kralı Abdullah, bir süredir Arsal kırsalında IŞİD ve El Nusra'yla çatışan Lübnan ordusuna bir milyar dolarlık yardımda bulunulması talimatı verdi. Eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in, "Lübnan ordusuna 1 milyar dolar yardımda bulunulması" talimatı verdiğini belirtti.
Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'da yer alan habere göre, Hariri, Cidde'de kraliyet sarayında düzenlediği basın açıklamasında "Suudi Arabistan Kralı Abdullah, bana Lübnan ordusuna ve ulusal güvenliğe 1 milyar dolar yardımda bulunulması, talimatı verdiğini söyledi. Söz konusu yardım, Suudi Arabistan'ın dostu Lübnan'ın güvenliği ve istikrarının korunması için ordunun ve ulusal güvenliğin imkanlarını arttırmak kapsamında yapıldı" dedi. Lübnan'ın Suriye sınırında yer alan Arsal kasabasında yaşanan çatışmaları hatırlatan Hariri, Suudi Arabistan'ın söz konusu desteğinin şu dönemde "çok önemli" olduğunu kaydetti. Ülkesinde özellikle cumhurbaşkanının bulunmadığı bu ortamda gerçekten zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Hariri, şunları kaydetti:
"Teröristlerin önde gelenlerinden birinin gözaltına alınmasına ardından Arsal'da yaşananlar orduya yönelik terör saldırısıdır. Suudi Arabistan Kralı'nın birkaç gün önce İslam ümmetini ve uluslararası toplumu İslam aleminde yaşanan terör eylemlerine ve Irak, Suriye ve Lübnan'da ortaya çıkan tekfir hareketlerine karşı uyardığını görmüştünüz. Bu bölge üzerindeki planları en iyi Allah bilir"

Fransa'nın desteği
Fransa'nın Lübnan'a desteği konusuna da değinen Hariri, "Fransa isteğimize cevap verdi. Bu silahlar, Lübnan ordusunun ülkesini koruması içindi. Her türlü silah yardımına ihtiyacımız var. Ve bu konuda ilkesel olarak anlaşmıştık ancak tank, helikopter gibi ağır silahlar konusundaki anlaşmalar zaman alıyor" şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 08:56
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner465

banner460