banner493

Şartlar açıklandı

DAÜ yatay geçişle öğrenci kabul ediyor

Şartlar açıklandı
banner432
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), yatay geçişle öğrenci kabul ediyor. 
DAÜ Rektörlüğü’nden dün yapılan açıklamada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Türkiye Cumhuriyeti (TC) ve üçüncü ülke öğrencilerinin yatay geçişle DAÜ lisans ve ön lisans programlarına kayıt yaptırabilecekleri ifade edildi.
Açıklamada, öğrencilerin kurumlar arası yatay geçiş koşullarıyla ilgili DAÜ Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne başvurmaları gerektiği belirtilerek, TC uyruklu öğrencilerin halen ÖSYM ile yerleştirilmiş olduğu bir kurumda öğrenci vasfı taşıması gerektiği ve eşdeğer programlar arası geçiş yapılabileceği belirtildi.
Programların yüzde 80 uyuşması halinde başvuru sahibinin DAÜ’ye kabul edileceği belirtilen açıklamada, ayrıca TC uyruklu öğrencinin yüzde 60 ve üzeri not ortalamasına sahip olduğu takdirde taban puan koşulu aranmaksızın kayıt yapabileceği de bildirildi.
Açıklamaya göre, DAÜ Yatay Geçiş prosedürleri kapsamında, gerekli başarı şartını sağlayamayan, ancak yerleştirildiği yılki ilgili yerleştirme puanı başvurduğu kurumun taban puanının üzerindeki öğrencilerde başarı şartı aranmayacak. 
TC uyruklu öğrencilerin kurumlar arası yatay geçiş koşulları arasında başvuru sahibinin disiplin cezası almamış olması ve söz konusu başvurunun 3, 4, 5 ve 6. dönemde yapılmış olması gerekiyor.
KKTC ve üçüncü ülkelerdeki kurumlarda eğitim gören öğrencilerin ise halihazırda herhangi bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olması ve 4.00 tam puan üzerinden en az 2.00 dereceye sahip olmaları şartları aranacak.
TC, KKTC ve üçüncü ülkelerden öğrencilerin disiplin cezası almamış olmaları yanında 3, 4, 5 ve 6. dönemde başvuru yapmaları gerekiyor. 
Başvurular tüm DAÜ lisans ve önlisans programlarına açık olacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2014, 08:54
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner465

banner460