banner493

Karşı hamle

Putin, Rusya’ya yaptırım uygulayan tüm ülkelerden tarım ithalatına sınırlama ya da yasak getirdi

Karşı hamle
banner432
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesine uygulanan yaptırımlara karşı atağa geçti. Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin'in, Rusya'ya yaptırım uygulayan tüm ülkelerden tarım ithalatına sınırlama ya da yasak getiren bir karara imza attığı belirtildi. Bna göre Rusya, ABD'den gerçekleşen tüm gıda ithalatını, Avrupa'dan ise, yaptığı tüm meyve ve sebze ithalatını durdurdu. Avrupa'nın en büyük meyve ve sebze müşterisi olan Rusya, kümes hayvanları ticaretinde ise abd'nin ikinci büyük alıcısı konumunda. Kararın Batı'daki üreticileri ve rusya'daki fiyatları etkilemesi bekleniyor. Kümes hayvanları konusunda ABD ve Avrupa'nın bıraktığı boşluğu doldurmak isteyen Brezilya, Rusya'ya yılda 150 bin ton kümes hayvanı ihracatı yapabileceğini duyurdu.

Putin'e telefon 
Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, Ukrayna konusunda Rusya Devlet Başkanı Putin'le yeni bir telefon görüşmesi yaptı. Merkel, Putin'den Ukrayna'daki Rus ayrılıkçılar konusunda yardım istedi.

Obama: Rus ekonomisi durma noktasında 
ABD Başkanı Barack Obama ve Beyaz Saray'dan da Ukrayna ile Rusya arasındaki krize yönelik açıklamalar geldi. Obama, Ukrayna'ya şu an için daha fazla askeri yardım göndermeye gerek görmediklerini söyleyerek olası işgal durumunda ele alınacak konuların değişeceğini belirtti. Rusya'ya uygulanan yaptırımların başarıya ulaştığını söyleyen Obama, Rus ekonomisinin durma noktasına geldiğini iddia etti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun sınırda artan askeri güç ve Rusya'nın ayrılıkçılara sağladığı destekle ilgili endişe duyduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2014, 09:00
banner508
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460