banner564
banner556

Verilerle örneklendirdi

Uzunboylu, YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi’nin KKTC’de birinci Türkiye’de de ön sıralarda olduğunu savundu

Verilerle örneklendirdi
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu yaptığı açıklamada, KKTC’de bulunan üniversitelerdeki eğitim fakülteleri arasında birinci, Türkiye’de ise ön sıralarda yer aldıklarını savundu.
Uzunboylu’nun açıklamasına göre Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinin, 2006 yılından 2014 Ağustos ayına kadar dünyanın bir numaralı bilim indeksi olarak kabul edilen Web of Science’da toplam 143 makalesi taranırken, bu makalelere ise 233 adet diğer makalelerde atıf yapılmıştır. Dünya’nın ikinci bilim indeksi olarak gösterilen SCOPUS’da ise Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarının 116 makalesi taranırken, bu makaleler ise 222 adet diğer makaleler tarafından atıf yapıldığı hesaplanmıştır. Yapılan bu hesaplamalar ile araştırma yapma ve makale yayınında KKTC’de bulunan üniversitelerdeki eğitim fakülteleri arasında birinci, Türkiye’de ise ön sıralarda yer aldıklarını söyledi.
 Atatürk Eğitim Fakültesi anabilim dallarına ait 8 doktora programı,  17 yüksek lisans programı Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yürütülmekte olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uzunboylu, KKTC’deki üniversitelerde bulunan Eğitim Fakülteleri arasında en fazla YÖK onaylı doktora, yüksek lisans ve lisans programına Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nin sahip olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, lisans düzeyinde de 20 öğretmen yetiştirme programlarına sahip olduklarını belirtti. Bu programlarda toplam 2000 civarında KKTC, Türkiye ve Üçüncü Dünya ülkelerinden öğrencinin öğrenim gördüğünü belirten Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, sadece Yakın Doğu Üniversitesi için değil, ülkemizdeki, Türkiye’deki ve Üçüncü Dünya Ülkelerindeki üniversitelere “eğitim bilimleri ve öğretmen yetiştirme” alanında doktoralı öğretim elemanı yetiştirdiklerini açıkladı.   

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2014, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473