banner493

Ekmek kavgası

Süresiz eylem başlatan CAS çalışanları ile polis arasında arbede yaşandı, Ercan’da tansiyon yükseldi

Ekmek kavgası
banner432

 Rahme ÇİFTÇİOĞLU

Cyprus Airport Services (CAS) çalışanları, dün de Ercan Havalimanı’nın içinde, “giden yolcu” kapısı önünde eylem yaptı.
Hükümeti istifaya çağıran çalışanlar, “CAS’ın özele mi devlete mi ait olduğu konusundaki yasal statünün belirlenmesi”, “2 aylık maaşlarının ödenmesi ve hükümetin kendilerine verdiği sözü tutması” talebinde bulundu.
Eylemlerini trafiği aksatmadan yol içinde yapan CAS çalışanları, gölgeye çekilmek isteyince, polis, yolcu girişini engelledikleri gerekçesiyle eylemcilere müdahale etti. 
Polisin çalışanları kenara çekmek istemesine tepki gösterenlerle polis arasında arbede yaşandı. 
Yere oturan ve birbirine kenetlenen çalışanlar polis tarafından kenara çekildi. 
Bazı eylemcilerin gözyaşlarını tutamadığı gözlemlendi. 
Diyalog yoluyla düşürülen tansiyon sonrası CAS çalışanları polisin gösterdiği yerde, yine giden yolcu kapısı önünde bir süre daha eylem yaptı.


Öznergiz: Ekmeğimize sahip çıkmanın derdindeyiz…
Havalimanının dışına çadır kurarak burada süresiz eylem başlatacağını açıklayan çalışanlar, kilit noktalarda da şok eylemler düzenleyeceklerini duyurdu.
Sloganlarla sık sık hükümeti istifaya çağıran çalışanlar, “Atama Yaparken Devlet, Emekçiye Gelince Özel”, “Cas Devletindir, Devletin Kalacak”, “Ne Demek Umut Yok Çalışır CAS'ı Yaşatırız” gibi pankartlar açtı. Davul ve düdük seslerinin de yükseldiği havaalanına gelenler kısa süre eylemi izledi.
Eylemle ilgili açıklamayı CAS çalışanı Erkut Öznergiz yaptı. 
Öznergiz, “Biz hala daha CAS’ın çalışanıyız. İşten durdurulmadık. Bize, böyle bir kağıt verilmedi. Haklarımız, maaşlarımız da ödenmedi. Biz, hakkımızı ve işimizin başında dönmeyi istiyoruz” dedi.
Ercan Havaalanı’na girişlerinin de engellendiğini savunan Öznergiz, “Polisler tarafından sabah içeri girmemizi engelledi. Gerekçe olarak ‘Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın Sivil Havacılık Dairesi’ne verdiği talimat’ gösterildi. Özel eşyalarımız içerde kaldı, alamadık. Yıllardır çalıştığımız iş yerinin kapısında bekliyoruz ama içeri giremiyoruz. Bugün burada eylem yapma maksadımız yoktu, içeri alınmadığımız için tepki gösterdik. Taşkınlık ve zarar verme niyetimiz yok. Ekmeğimize sahip çıkmanın derdindeyiz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 10:39
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner468

banner460