banner493

2 Ağustos’ta başlıyor

Beyarmudu’nda uluslararası katılımın olacağı festivalde patatesin hikayesi anlatılacak, panayır sokağı kurulacak

2 Ağustos’ta başlıyor
banner432

 İbrahim DİRAN

Beyarmudu Belediyesi’nin düzenlediği “5. Uluslararası Halk Dansları Festivali” 29 Temmuz-2 Ağustos; “8. Patates Kültür Sanat Festivali” de 2-5 Ağustos arasında yapılıyor.
Uluslararası Festivaller Birliği üyeleri Slovakya, Kazakistan, Polonya, Türkiye, Arjantin ve KKTC’den ekiplerin katılacağı Uluslararası Halk Dansları Festivali’nde gösteriler, 29 Temmuz’da Güvercinlik, 30 Temmuz’da İncirli, 31 Temmuz’da Çayönü, 2 Ağustos’ta da Beyarmudu’nda yer alacak.
8’inci Patates Kültür Sanat Festivali’nin ilk gecesinde Uluslararası Halk Dansları Festivali’nin gala gecesi yer alacak. Bir sokakta eski panayırları anımsatacak düzenleme de yapılacak olan festivalde, Kıbrıslı müzik gruplarının konserleri yer alacak.
Patates Kültür Sanat Festivali kapsamında minikler futbol turnuvası, tavla turnuvası, satranç turnuvası, olta ile balık avlama, darts ve sporting turnuvaları da düzenlenecek.

Edip: Özümüz, sözümüz, gözümüz…
Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, festivallerle ilgili dün Belediyeler Birliği’nde basın toplantısı düzenledi.
Edip, “Kıbrıs kültürünün paylaşımcı, üretken, azimli ve dayanışmacı ruhunu vurgulamak ve hatırlatmak adına bu yıl festival sloganımızı ‘Özümüz, sözümüz, gözümüz... Özümüze dönüş, yerelden evrensele’ olarak belirledik” dedi.
Festivalde sahne alacak müzik ekiplerinin tamamının Kıbrıs grubu olduğunu kaydeden Edip, “Her yıl özellikle genç müzisyenleri desteklemek, onların ülkemizin saygın sanatçıları olma yolunda önünü açmak için bir alan yaratıyoruz. Bu yıl da Grup Efkar, festivalimizin genç ekibi olarak halkımızla buluşacak” diye konuştu.
İlker Edip, festivalde bazı yenilikler yaptıklarını, bu çerçevede patatesin topraktan sofraya yolculuğunun anlatılacağını ve Panayır Sokağı konseptiyle Kıbrıs’ta eski panayır kültürünü de yeni nesillere anlatmaya çalışacaklarını söyledi.

“Dünyanın en kaliteli patatesi Kıbrıs patatesi”
Basın toplantısında konuşan Patates Üreticileri Birliği Engin Halkseven, dünyanın en kaliteli patateslerinden sayılan Kıbrıs patatesinin tanıtımı açısından Festivalin önemli bir basamak olduğunu söyledi.
Uluslararası Halk Dansları Festivali Koordinatörü Zeki Tunçelli de yaptığı konuşmada amaçlarının Kıbrıs Türk folklorunu kullanarak kültür ataşeleri yaratmak olduğunu kaydetti. 
Patates Kültür Sanat Festivali Koordinatörü İzel Seylani ise yeni nesillere Kıbrıs Türk kültürünü aktarmak için güçlü bir vizyonla yola çıktıklarını ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 10:39
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner468

banner460