İş garantisi veriliyor

AB finansmanı ile elektrik sektöründe eksikliği hissedilen alanlarda eleman yetiştirilmesi için kurs düzenleniyor

İş garantisi veriliyor
banner432

 AB tarafından finanse edilen ve Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği (KTEMB) ile Kıbrıs Lisanslı Elektrik Müteahhitleri Birliği (SEHK) tarafından yürütülen Elektriksel Alan isimli eğitim projesinin ilk dersleri, Lefkoşa’da KTEZO Çıraklık ve Yetişkin eğitim Merkezi, Mağusa’da DAÜ BTYO derslikleri ve Girne’de bulunan Öğretmen Evinde verilmeye başlandı. 

KTEMB’den yapılan açıklamaya göre, elektrik sektöründe eksikliği hissedilen piyasa ihtiyaçlarına göre yetişmiş iş gücü ihtiyacının giderilmesi başta olmak üzere, rekabete dayalı bir piyasa ortamı oluşturulması, istihdam edilebilirliğin artırılması ve yaşam boyu eğitim faaliyetlerinin desteklenmesi gibi çeşitli hedefleri olan proje 30 ayda tamamlanacak.

Karaçam: Başarılı olana sertifika verilecek
KTEMB Başkanı Bora Karaçam, sürekli gelişen teknolojik yenilikler karşısında elektrik sektöründe sürekli yeni bilgilere ihtiyaç duyulduğunu ve Birlik olarak sektöre hizmet noktasında bu bilgileri piyasada çalışan ve çalışacak olan kişilere aktarmayı görev bildiklerini kaydetti. Karaçam Elektriksel Alan projesi eğitimlerine katılarak eğitimlerde başarı gösterenlere verilecek sertifikalarla üye iş yerlerinde iş garantisi sağlanacağını da belirtti. 

Asilzade: Oldukça ilgi var
Proje Koordinatörü Elektrik-Elektronik Mühendisi Osman Asilzade, projenin hedef grupları olan Birlik üyelerinin teknik ekiplerinin, meslek lisesi-yüksekokul-üniversite elektrik bölümü öğrencilerinin, usta-çırak-stajyerler, teknisyenler, teknikerler ve mesleğe ilgi duyanların Birliğe ulaşıp müracaat etmeleri halinde yapılan eğitimlerden faydalanabileceğini belirtti. 
Asilzade, elektrik sektöründe piyasa ihtiyaçlarına yönelik bu çapta bir eğitim projesinin ilk kez yapılmakta olduğunu vurguladı ve projenin ikinci haftasında Lefkoşa, Mağusa ve Girne bölgelerinde toplam 105 kişinin eğitimlere katıldığını ve bu sayının önceden belirlenen grup sayılarının çok üzerinde olduğunu söyledi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460