Altın tepside  sunulmayacak

Akıncı her iki toplumun da barışı sahiplenmesi gerektiğini söyledi

Altın tepside  sunulmayacak

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıcı, Kıbrıs’ta barış ve huzur içinde yaşamanın en önemli koşullarından birinin, her iki toplumun da barışı sahiplenmesinden ve çözümü içselleştirmesinden geçtiğini vurguladı.

Akıncı, çözümün başkaları tarafından altın tepside sunulacağı yanılgısından vazgeçilmesi gerektiğine de işaret etti.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı katıldığı bir resepsiyonda yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta barışa, huzura, kardeşliğe, dostluğa ihtiyaç olduğunu ve bu adanın genç kuşaklarına eski kuşakların yaşadığı acıları yaşatmama ödevi bulunduğunun altını çizdi.
Akıncı, şunları dile getirdi: 
“Genç kuşakları gelecek belirsizliğinden kurtarmamız bir zorunluluktur ama elbette bunu tek başımıza yapamayız. Bunun, karşılığının da olması gerekir. Aynı duyguların, aynı düşüncelerin diğer tarafta da olması gerekir, bunun başka yolu yok…”

Sonuna kadar yürütmektir
Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini inkârcı, yanlış tavırlara karşı yapılacak işin; Kıbrıs Türk tarafının genel anlamda tezi olan ve Birleşmiş Milletler'in de parametreleri haline gelen, siyasi eşitliği, iki kesimliliği içeren federasyon tezinden vazgeçmek olmadığına vurgu yapan Akıncı, “Yapılacak olan iş; bu doğru tezi, haklı talebi, sonuna kadar yürütmek ve bunu her platformda sürdürmektir” diye konuştu. 

Medyaya önemli görevler düşüyor
Kıbrıslı Türklerin haklı talebi olan, siyasi eşitliği, iki kesimliliği içeren federasyon tezini sonuna kadar yürütmek ve her platformda sürdürebilmek için tüm medyaya önemli görevler düştüğünü kaydeden Akıncı, şöyle konuştu:
“Toplumu doğru bilgilendirmek, en önemli görevdir. Bu kritik kavşakta çok önemli, ertelenemez bir sorumluluktur. Bunu, elbette hem bizim tarafta hem diğer tarafta yapması gereken medya kuruluşları vardır. Bunu yine tek taraflı bir ses olarak görmememiz gerekir. Bunun, yankısının diğer taraftan da gelmesi gerekir.”
Barış ve huzur içinde
 Kıbrıs’ta barış ve huzur içinde yaşamanın en önemli koşullarından birinin, her iki toplumun da barışı sahiplenmesinden ve çözümü içselleştirmesinden geçtiğinin altını çizen Akıncı, medya, sivil toplum, siyasi kuruluşlar, kadın ve gençlik örgütlerinin bir bütün olarak adanın her iki yanında barış ve çözümü içselleştirip sahip çıkmasının önemini vurguladı.
Akıncı, çözümün başkaları tarafından altın tepside sunulacağı yanılgısından vazgeçilmesi gerektiğine de işaret etti. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER