Tarihsel misyon değişmedi

CTP ve AKEL’in Limasol’da düzenlediği toplantıda federasyon konusunda kararlılık dile getirildi

Tarihsel misyon değişmedi
banner432

 CTP Kıbrıs Çalışma Grubu üyesi Milletvekili Fikri Toros, “Yarım asrı aşan Kıbrıs sorununu siyasi eşitliğe dayalı bir federal çatı altında tarihe gömmek, ülkemizde ortak aidiyetimiz, hak ve çıkarlarımız odaklı kapsamlı bir siyasi çözümün öncü güçleri olmak, AKEL ve CTP’nin tarihsel misyonlarıdır” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve AKEL arasında sürdürülen ortak etkinlikler kapsamında önceki akşam AKEL Limasol Örgütü’nde toplantı düzenlendi.
Yapılan açıklamaya göre etkinlikte CTP adına Kıbrıs Çalışma Grubu üyesi milletvekili Fikri Toros konuşma yaparak Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmeler ve toplumların bakış açıları hakkında bilgi verdi.
Açıklamada, toplantıya iki partinin yöneticileri, milletvekilleri ve çok sayıda kişinin katıldığı; açılış konuşmalarını Kıbrıs Çalışma Grubu üyesi Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy ve AKEL Limasol İlçe Sekreteri Limasol Milletvekili Yorgos Yorgiou’un yaptığı etkinlikte, “Federal Kıbrıs ve ortak vatan vurgusu” yapıldığı belirtildi.
Açıklamada, “birbirini dinleyerek, anlayarak, daha çok temas ederek barışı kuracaklarını belirten yetkililer, toplumların yakınlaşmasının önemi üzerinde durdu” denildi.

Akansoy: Uzlaşı olmalı
CTP Kıbrıs Çalışma Grubu üyesi Milletvekili Asım Akansoy yaptığı açılış konuşmasında, Kıbrıs sorununda kalıcı, onurlu ve adil bir çözüm için AKEL ile birlikte sürdürülen çalışmaları daha da geliştireceklerini ifade etti. Akansoy, “birbirimizi çok iyi anlamalı, diyalog yolu ile paylaşmalıyız. Çatışma kültürünün bu denli yaygınlaştığı, adamızın bölünmesine neden olan milliyetçi hezeyanların yükseldiği bu dönemde daha da çok çalışacağız. Daha çok çözüm daha çok barış diyeceğiz” dedi.
İki toplumun arasında var olan farklılıkları bir çatışma unsuru olarak değil, uzlaşı için bir unsur olarak görmeleri gerektiğini ifade eden Akansoy sözlerini şöyle tamamladı:
“Daha çok empati kurarak birlikte çalışacağız. Üreten, paylaşan, eşit ve özgür bir gelecek için önce ortak akıl sonrada ortak güç yaratacağız. Hepinizi Federasyon yolunda saygı ile sevgi ile selamlarım”.

Toros: Yakınlaşmalar sağlandı
 “Yarım asrı aşan Kıbrıs sorununu siyasi eşitliğe dayalı bir federal çatı altında tarihe gömmek, ülkemizde ortak aidiyetimiz, hak ve çıkarlarımız odaklı kapsamlı bir siyasi çözümün öncü güçleri olmak, AKEL ve CTP’nin tarihsel misyonlarıdır” diyerek konuşmasına başlayan CTP Kıbrıs Çalışma Grubu üyesi Milletvekili Fikri Toros, bu nedenle Akıncı-Anastasiadis müzakerelerinde Temmuz 2017’den bu yana devam eden çıkmazın aşılması için bu partilere tarihi bir sorumluluk düştüğünü belirtti.
“1963'ten bu yana yaşanan ayrılıkçı faşist hareketlerin sonucu olan bölünmüşlüğün devam ediyor olmasına rağmen, çözümle ilgili BM kararlarına, Talat-Hristofiyas yakınlaşmalarına ve 11 Şubat 2014 ortak açıklamasına bağlı olarak, Kıbrıslı Liderler Akıncı ve Anastasiadis müzakere masasında oldukça önemli yakınlaşmalar sağladı” diyen Toros, BM Genel Sekreteri Guterres’in bu durumu raporlarında kayıt altına aldığını ifade etti. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner465

banner460