Tarihi ‘Ravelin’  hayat buldu

Gazimağusa Kale girişinde bulunan Akkule Kara Kapısı, restorasyon ve düzenlemenin ardından açıldı

Tarihi ‘Ravelin’  hayat buldu

 Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin kontrolünde ve Gazimağusa Kale girişinde bulunan Akkule (Ravelin), restorasyon ve düzenlemenin ardından, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı’nın da katıldığı törenle açıldı.

Yapılan yazılı açıklamaya göre, Avrupa Birliği finansmanıyla karşılanan iyileştirme ve koruma çalışmaları kapsamında UNDP tarafından restore edilerek Eski Eserler ve Müzeler Dairesine teslim edilen Akkule Kara Kapısı, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından gerçekleştirilen düzenlemeyle yeniden hayat buldu.
Akkule/Kara Kapısı (Ravelin) yurt dışından gelen turistlere kale içinde bulunan eski eser yapıları ve surlar hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayacak.
Söz konusu yapının giriş kısmına surların ve kale içinde bulunan önemli eski eser yapılarını gösteren büyük bir maket hazırlandı. Ziyaretçiler, maketin içine numaralar yerleştirilerek hangi yapının nerede olduğu, hangi tarihe ait olduğu ve ismi yazan bilgi panolarından takip edebilecekler.
Yapı içerisine 2 adet Osmanlı askeri, 2 adet Venedik askeri, 1 adet Lüzinyan askeri heykeli, 1 adet imitasyon Osmanlı topu ve 1 adet imitasyon Venedik topu ile Osmanlı-Venedik savaşının anlatıldığı 120x400 boyutunda yağlı boya tablo yer alıyor. 
Sergide bulunan imitasyon topların yanına orijinal gülleler de konumlandırıldı.
Duvarlarda bulunan dönemin armaları ve taş ustası işaretleri, bilgilendirici levhalar ile turiste İngilizce ve Türkçe olarak anlatılıyor.
Açılışta; Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da birer konuşma yaptı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER