Akıncı süre istedi

Anastasiadis’in, çözümün ilk günü kapalı Maraş’ın ve ara bölgenin iadesini, Türk askerinin azaltmasını talep ettiği bildirildi

Akıncı süre istedi
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümü çerçevesinde önceki gün gerçekleştirdikleri görüşme Rum basınında geniş yer buldu.
Fileleftheros gazetesi “Yol Haritasını Da Belirledi – Akıncı Ekim Ayında Konferansla Yol Haritasını Belirledi” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın görüşme sonrasında yaptığı açıklamaları öne çıkardı.
Gazete, Akıncı’nın BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la yapılacak üçlü zirve sonrasındaki adımları belirlediğini ve Ekim ayında beşli zirveye hazırlıklı olunması gerektiğini söylediğini aktardı.
Gazete ayrıca Akıncı’nın, BM Genel Sekreteriyle yapılacak görüşmenin tarihinin Anastasiadis tarafından açıklanmasından duyduğu rahatsızlığı da dile getirdiğini belirtti. 
Görüşmede ise liderlerin, Kıbrıs sorununun çözümünün uygulanması konusunu ele aldıklarını belirten gazete, Kıbrıs Rum tarafının “çözümün ilk gününden itibaren eylemler ve faaliyetlerin olmasını istediğini ve bu çerçevede bir dizi önlem sunduğunu” öne sürdü.
Kıbrıs Türk tarafının ise “geçiş dönemine atıfta bulunarak uyum sağlanması için zaman talep ettiğini” iddia eden gazete, Kıbrıs Rum tarafının “çözümün ilk günü kapalı bölge Maraş’ın ve ara bölgenin iadesi ve Türk askerinin sayısında önemli azaltma yapılmasını istediğini” savundu.

Belgeleri kimin sızdırdığı belirlendi…
Anastasiadis ise görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, 14 Eylül tarihindeki görüşme sonrasında yapılacak basın açıklamasında “kısmi bir anlaşmanın duyurulmasının söz konusu olmadığını” belirtti.
Böyle bir şeyin “her şey üzerinde uzlaşıya varılmadan hiçbir şeyde uzlaşılmadığı” ilkesine aykırı olacağını ifade eden Anastasiadis, söz konusu açıklamada büyük olasılıkla sağlanan ilerleme veya ilerleme olmayan konulara değinileceğini vurguladı.

Anastasiadis, Rum müzakere heyetinde bulunan Polis Poliviu’nun elektronik posta mesajlarının sızdırılması konusuna ilişkin olarak ise, sızdırmanın kimin tarafından yapıldığını bildiklerini, bu kişinin Rum Başkanlık Sarayında bulunan biri olduğunu söyledi.
 
Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2016, 09:59

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER