banner556

Anayasaya aykırı

İngiltere’de okuyan 2 Rum öğrenci, adaya dönüşlerinin engellenmesi yüzünden mahkemeye başvurdu

Anayasaya aykırı

İngiltere’de öğrenim gören iki Kıbrıslı Rum öğrencinin, Anayasa’nın “hiçbir Kıbrıs vatandaşına Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giriş yapmanın yasaklanamayacağını” öngören 14’üncü maddesinin ihlal edildiğini gerekçesiyle Güney Kıbrıs’a dönebilmek için yargıya başvurduğu haber verildi.
   Alithia gazetesi, Rum Başsavcısı tarafından yapılan açıklamaya dayanarak, iki öğrencinin, Güney Kıbrıs’a dönmelerine izin verecek acil geçici kararlar çıkarılması için, avukatları aracılığıyla, birinin idari mahkemede, diğerinin ise Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi’nde dava açma başvurusunda bulunarak, hükümet kararlarının yasallığı ve/veya Anayasa’ya aykırı olup olmadıklarına itiraz ettiklerini yazdı.
   İdari mahkemeye başvuran öğrencinin avukatı tarafından yapılan açıklamada, açılan davayla, Rum Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı ve “yalnızca koronavirüsle ilgili tıbbi muayene belgesine sahip olanların Kıbrıs Cumhuriyeti’ne girişlerine izin verildiğine” dair kararnamenin maddesine itiraz ediliyor. Dava açan ikinci öğrencinin ise ciddi sağlık sorunları olduğunu ve başvurusunda anayasal hakları ile Anayasa’nın 14’üncü maddesi haricinde başka maddelerin de ihlalinden söz ediyor.
İdari mahkemedeki davayla ilgili duruşmanın 15 Nisan, ikinci öğrencinin davasının ise 10 Nisan’da görüleceği belirtildi.

Bakanlık devrede

   Fileleftheros gazetesinde yer alan bir haberde ise, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın, yurt dışında bulunan Rum öğrencilerin ülkeye dönüşleriyle ilgili prosedürü başlatma konusunda hazır olduğu ifade edildi.
Gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın süreci başlatmak için sağlık açısından hassas gruplara giren öğrencilerin başvurularını inceleyen sağlık konseyinin vereceği kararları beklediğini ekledi.

30 kişilik kafile döndü

  Öte yandan, gazete başka bir haberinde, Tayland’da mahsur kalan ve aralarında sporcular ile sporcuların yakınlarının bulunduğu 30 kişilik kafilenin özel bir uçuşla adaya döndüğünü yazdı.
   Haberde, 8 Mart tarihinden bu yana, sınırların korunmasına yardımcı olmak için, Yunanistan-Türkiye sınırındaki Meriç’te bulunan Rum polisine ait 22 kişilik kuvvetin, dün Yunan Hava Kuvvetlerine ait bir uçakla Güney Kıbrıs’a döndüğü de ifade edildi. 

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473