banner564
banner556

Belirleyici olacak

Rum Hükümet Sözcücü Prodromu, 9 Ağustos liderler görüşmesine odaklandıklarını söyledi

banner611
Belirleyici olacak
banner598
banner616

 Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Kıbrıs sorununa ilişkin önümüzdeki sürecin belirleyici olacağını belirtti. 
   Alithia gazetesi, Rum Hükümet Sözcüsü Prodromu Prodromu’nun, bir anma etkinliği çerçevesinde gazetecilerin Kıbrıs sorununa ilişkin sorularını yanıtladığını yazdı. 
   Habere göre Prodromu, gerek Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bir araya geleceği 9 Ağustos, gerekse BM Genel Kurulu’na kadar olan önümüzdeki dönemin belirleyici olacağını, çünkü  müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik Kıbrıs Türk liderinin tutumunun ve olanaklarının, aynı zamanda özlü müzakerelere ulaşılıp ulaşılamayacağının ortaya çıkacağını savundu.
   Prodromu, aynı zamanda Türkiye’nin tutumunu da tespit edeceklerini belirtti. 
Taraflardan bazılarının zaman takvimleri konusunu gündeme getirip getirmediği şeklindeki soru üzerine Prodromu, zaman takvimleri konusunun bulunmadığını, konunun; zaman değil siyasi irade  sorunu olduğunu savundu.
   Crans Montana’dan bu güne durgunluğun geçtiği iki yılda, gelinen noktanın, bugüne kadar çözüme sahip olunması için yeterli olduğunu ifade eden Prodromu, ancak sürekli eksik olan olgunun, Türkiye’nin siyasi iradesi olduğunu ileri sürdü. 
    BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un, bu ara dönemde  Ada’ya gelip gelmeyeceği sorusu üzerine Prodromu, bunun olası olduğunu, son yapılan görüşmenin-ki Anastasiadis olumluydu-ileriki günlerde Lute’un Kıbrıs’ı ziyaret etmesi üzerine olduğunu, nihayetinde ise bunun öncesinde, Lute’un gelişini ihtimal dışı bırakmaksızın, liderler görüşmesinin bulunduğunu söyledi.
   Prodromu, BM Güvenlik  Konseyi’nin son raporunda, Lute’un çabasından da net olarak söz edildiğini anımsattı. Bir başka soru üzerine Prodromu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından, BM kararları olan çözüm zemininin netleştirildiğini belirtti. 

Anastasiadis’in görüşleri net
   Anastasiadis’in tutumunun, sadece temaslarında değil resmi düşüncelerinde net olduğunu söyleyen Prodromu, Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri’ne, Kıbrıs Rum tarafının yaklaşımını, resmi bir şekilde yazılı olarak sunduğu zaman bazı kişilerin tereddüt etmesinin akıl almaz olduğunu belirtti. 
Prodromu, Türk tarafı ve Kıbrıs Türk tarafından, her gün, müzakerelerin kaldığı yerden başlamasının mümkün olmadığı şeklinde açıklamalar geldiğini, bunun başka bir çözümü istemeleri nedeniyle yapıldığını ancak  bunu söylemediklerini savundu.
   Prodromu, BM ve Güvenlik Konseyi kararlarına atıfta bulunarak ellerinde büyük bir diplomatik dayanağın bulunduğunu belirtti.
   Türk tarafının, Maraş karşısında planlamalar ve denizdeki “yasa dışı faaliyetleriyle saldırarak her diyalog kapısını kapattığını” iddia eden Prodromu, Kıbrıs Türk tarafının Maraş ile ilgili kışkırtıcı açıklamaları terk ederek Kıbrıs çıkarları zemininde müzakere etme olanağına sahip olup olmadığının, Türkiye’nin; BM kararlarını, AB ilke ve değerlerini, uluslararası hukuku göğüsleyerek,özlü müzakerelere girmeye cesareti ve isteğinin olup olmadığının da önümüzdeki dönemde ortaya çıkacağını ifade etti. 
   Prodromu, BM kararları, AB ilke ve değerleri temelinde işlevsel ve yaşayabilir bir çözüme, müzakereler içerisinde ulaşma olanağının bulunduğunu da söyledi. 
   Prodromu, açıklamalar çerçevesinde ayrıca Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Türk “uzlaşmazlığı nedeniyle iki yıl önce kopan” müzakerelere, kaldığı yerden yeniden başlamaya hazır olduğunu yineledi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473