banner564
banner622

Hatalı bilgi düzeltildi

Lefkoşa Surları’ndaki çökmelerin biriken nemden dolayı yaşandığı açıklandı

Hatalı bilgi düzeltildi
banner598

Cumhurbaşkanlığı, Lefkoşa Surları’nda yaşanan çökmeler konusunda açıklama yaptı.

Açıklamada, bazı medya kuruluşlarında yer alan hatalı ve eksik bilgi ve yorumların düzeltilmesi ihtiyacı doğduğu belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:
“Her şeyden önce, Cephane (Quirini) Tabyası’nda meydana gelen çökmenin nedeni, yabani ot ve ağaç kökleriyle ilgili değildir. Yabani ot ve ağaç sorunu surların diğer bölümlerinde yaygın bir sorun olmakla birlikte, çöken kısımda böyle bir durum söz konusu değildir. Uzmanların ilk tespitlerine göre, yıllar içinde biriken nem surlara zarar vermiş ve çökmeye yol açmıştır.
Ayrıca yukarıda anlatılanlardan da kolaylıkla anlaşılabileceği gibi, Cumhurbaşkanlığı’nın surlarda yaşanan yabani ot ve ağaç sorunu konusundaki uyarıları dikkate almadığı biçimindeki iddialar da tamamen gerçek dışıdır. 
Yıllardır yaşanmakta olan bu sorunun kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılması için ilk defa bu dönemde bilimsel ve kapsamlı bir proje hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur.”
Yıllardır ihmal edilen Lefkoşa Surları’nda çökmeler yaşanmaya başlamasının üzüntü verici olduğunu kaydedilen açıklamada, bundan önce surların Arabahmet bölgesinde iki farklı noktada yıkım meydana geldiği, son olarak da 26 Temmuz Cuma akşamı Cephane (Quirini) Tabyası’nda bir çökme yaşandığı anımsatıldı.
Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak görev yapan İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Lefkoşa Surları’nın bakım ve restorasyonuna ilişkin kapsamlı bir proje yürüttüğü belirtilen açıklamada, tarihi surların korunmasına yönelik olarak uzmanların belirlediği çerçeveye ve hazırladığı projeye uygun bir yol izlendiği, bu çalışmaların uygulama aşamasına geldiği ve bu bilginin daha önce kamuoyu ile de paylaşıldığı hatırlatıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473