banner493

Dikkatler Ankara’da

Anastasiadis, Paris’te ‘Total’ Başkanı ile 3 ve 6 nolu parselleri görüştü

Dikkatler Ankara’da
banner432

   Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Fransa Cumhurbaşkanının daveti üzerine özel bir törene katılmak için gittiği Paris’te, Total şirketinin Başkanı ve Genel Müdürü Patrick Pouyanne ile görüştüğü haber verildi.

   Görüşmede şirketin, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB)’indeki” faaliyetleriyle alakalı konuların ele alınmasının beklendiğini yazan Simerini gazetesi, görüşmede Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ile Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in de hazır bulunduğunu yazdı.
   Fileleftheros gazetesi ise “Ankara 3 ve 6 Numaralı Parsellere İyi Gözle Bakıyor - Erdoğan Doğu Akdeniz’de Seçim Sonrası Sürprizleri Hazırlıyor” başlıklı haberinde, Türkiye’nin Kıbrıs’taki bir sonraki adımının enerji konularıyla alakalı olacağını iddia etti.
   “Ankara’nın ‘yeni sultanının’ Kıbrıs sorununda hareketlerde bulunmaya niyetli görünmediğini ve ilk sırada Doğu Akdeniz’deki enerji planlamalarının bulunduğunu” öne süren gazete, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “oldu bittiler meydana getirmeye ve politikalar dayatmaya çalışacağını” iddia etti.
   “Elde ettiği bilgilere” dayanarak, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek yanlı olarak ilan ettiği MEB’inde bulunan 3 ve 6 numaralı parsellerde araştırmalar yapmaya yönlendiğini iddia eden gazete, Türkiye’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” egemenlik haklarına karşı çıkmak ve oldu bittiler dayatmak istediğini öne sürdü.
   Ankara’nın öncelikle bu tarz hareketlerle Rum kesiminin enerji planlamalarını bozmak istediğini iddia eden gazete, “yine elindeki bilgilere dayanarak”, Ankara’nın bu senaryoyu inceliyor göründüğünü ve bu senaryonun, bahse konu parsellerde faaliyet gösteren şirketler ve bu şirketlerin geldiği ülkelerle anlaşmazlığa yol açacağını ileri sürdü.
   3 numaralı parselde ENI-KOGAS şirketler grubunun faaliyet göstermekte olduğunu ve buna Fransız Total’in de katılmasının beklendiğini yazan gazete, Fransız şirketin bölgedeki varlığını güçlendirmeye çalıştığını belirtti.
   “Elindeki bilgilere dayanarak”, Türklerin girmeyi düşündüğü 6 numaralı ikinci parselde ise 
Fransız Total ile İtalyan ENI’nin araştırma yapmakta olduğunu yazan gazete, bu senaryonun uygulanmasının karışıklıklara neden olacağını öne sürdü.
   Ankara’nın aklında olduğunu iddia ettiği ikinci senaryonun ise, ruhsatlandırılmamış parsellerde sondajlar yapmak olduğunu ileri süren gazete, bunun şirketleri etkilemeyeceğini ancak Rum Yönetimi aleyhinde bir darbe teşkil edeceğini, çünkü Rum Yönetimi’nin, ülke egemenliğine karşı çıkılması konusunda yeni bir meydan okumayla karşı karşıya kalacağını iddia etti.
   Gazete bu tarz bir parselin “1” numaralı parsel olduğunu; bunun Limasol’un karşısında bulunduğunu ve doğuda Larnaka, batıda ise Baf’a doğru uzanmakta olduğunu kaydetti.
   Türkiye’nin “Fatih” isimli sondaj gemisinin bölgeye gelmek için yeşil ışık beklediğini, “Barbaros” araştırma gemisinin de bugünlerde Kıbrıs ile Mersin arasında bir yerde bulunduğunu yazan gazete, Rum kesiminin ise Türk hareketlerini yakından izlemekte olduğunu ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 10:29
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460