banner564
banner556

İlişkiler en üst düzeyde

Anastasiadis ile Portekiz Cumhurbaşkanı arasında “gizli bilgilerin paylaşılması’ yönünde anlaşma imzalandı

İlişkiler en üst düzeyde

 Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa’yla Başkanlık Sarayı'nda bir görüşme yaptığı haber verildi. 
   Bunun bir Portekiz Cumhurbaşkanı'nın Güney Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret olduğunu yazan Fileleftheros gazetesi, Anastasiadis ile Sousa’nın Başkanlık Sarayı'nda düzenlenen törende, birbirlerine karşılıklı nişan takdim ettiklerini kaydetti.
   Gazete, nişan takdim edilmesi töreni esnasında, iki başkanın ülkeleri arasındaki karşılıklı dostluk ve dayanışmaya atıfta bulunduklarını iletti.
   Anastasiadis ile Sousa’nın görüşmesini, iki ülke heyetleri arasındaki genişletilmiş görüşmelerin izlediğini yazan gazete, bunun ardından iki ülke hükümetleri arasında, gizli bilgilerin değiş tokuş edilmesi ve karşılıklı korunmasıyla ilgili bir anlaşma imzalandığını belirtti.
   Anlaşmaya Güney Kıbrıs adına Savunma Bakanı Haralambos Petridis, Portekiz adına ise Dışişleri Bakanı João Gomes Cravinho tarafından imza konulduğu da kaydedildi.
   Gazeteye göre Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ise açıklamasında, Portekiz Cumhurbaşkanı'yla yaptıkları görüşme sırasında, ikili ilişkileri etkileyen meseleler yanı sıra iki ülke arasındaki iş birliğinin yatırımlar, eğitim, ekonomi ve turizm gibi alanlarda güçlendirilmesini ele aldıklarını ifade etti.
   Anastasiadis, bu gidişata yönelik olarak, iki ülke arasında doğrudan uçuşlar yapılabilmesi için, ilgili turizm kuruluşları ve özel sektör arasındaki iş birliğinin düzeyinin yükseltecek belirli önlemler alınması konusunda hem fikir olduklarını da söyledi.
   Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa ise açıklamasında, eğitim, teknoloji, enerji ve turizm gibi, ikili ilişkilerin güçlendirilebileceği çeşitli alanlar olduğuna işaret ederek, iki ülke arasındaki politik ve diplomatik ilişkilerin düzeyinden, aynı zamanda AB düzeyindeki iş birliğinden övgüyle söz etti.
   Gazete, Portekiz Cumhurbaşkanı Sousa’nın, iki ülkenin de karşı karşıya bulunduğu göç problemi ile Ukrayna meselesine değinerek, işgali ve uluslararası hukukun ihlal edilmesini kınadığını da ekledi.

banner571

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473