banner564
banner556

Konu Meclis’te

Güneydeki mülkünü geri isteyen Türklerin sayısı 85’e ulaştı

banner611
Konu Meclis’te
banner598
banner616

   Rum Meclisi Göçmenler Komitesi’nin, Kıbrıslı Türklerin, Güney Kıbrıs’ta bulunan taşınmaz mallarını ya iade ya da tazminat yoluyla talep etmek için açtıkları davalar konusunu, ele aldığı belirtildi. 

   Rum basını, Göçmenler Komitesi’nde ayrıntılı bir şekilde ele alınan bu konuya geniş yer ayırdı.
Alithia gazetesi “Kıbrıslı Türk Talepleri 85’i Geçiyor” başlıklı haberinde, Hukuk Dairesi temsilcisi Elli Florencu’nun, Meclis Göçmenler Komitesi önünde yapmış olduğu açıklamalara dayanarak, Kıbrıslı Türk mallarının taleplerinin, gerek yerel davalar gerek tazminat gerekse taşınmazın derhal iade edilmesine ilişkin rakamın 85 olduğunu yazdı. 
   Habere göre Florencu, 85 talebin bulunmasının bile başlı başlına sorunu ortaya koyduğunu belirtirken bunun, herkesin haklı olduğu anlamına gelmediğini ancak mahkemelerin bu 85 konuyu değerlendirmeye ve karar vermeye çağrılacağını söyledi. 
   Florencu, mahkemelerin nasıl faaliyet göstereceğine ilişkin olarak belirli mahkeme kararlarının yayınlanmasıyla sonuna kadar varan davaların minimum olduğunu ifade etti. 
   Florencu bugün geçerli olan yasanın,  devlet tarafından da yapıldığı gibi,  henüz bir mahkeme tarafından, uygulama ile ilgili herhangi bir sorun olduğuna karar verilmediğini ifade etti. 
Rum İçişleri Bakanlığı Genel Müdürü Kipros Kiprianu ise komite önünde yaptığı açıklamada, 2010 yılından ve ondan sonra, Kıbrıs Türk Malları İdaresi tarafından çok az uzlaşmanın yapıldığını, KKTC’de Rum malı bulunduran Kıbrıslı Türklerin başvurularının ret edildiğini söyledi. 
Kiprianu, mirasçılar tarafından yapılan başvurularda ise küçük bir artışın olduğunu belirtirken endişeye gerek olmadığını ifade etti. 
   İlgili yasanın mahkemelerde değerlendirildiğini ve bunun haklı ve gerekçeli olarak değerlendirildiğini ifade eden Kiprianu, evlerini inşa etmesi için kendilerine Kıbrıs Türk toprağı verilen göçmenlere yönelik tam bir güvencenin de bulunduğunu söyledi. 

Binatlı davaları

   Hukuk Dairesi Temsilcisi Florencu, “Polemidya’” daki (Binatlı), 51 göçmene ilişkin dava konusunda yaptığı açıklamada bu kişilere, kendi evlerini inşa etmeleri için devlet malı olarak Kıbrıs Türk arazisi verildiğini belirtti.
   Bu davada, davalının Rum Yönetimi olduğunu belirten Florencu, davanın açıldığını ve bugünlerde savunmasının yapılmasının beklendiğini ifade etti. 
Florencu, 2017 yılına dair bir dava olduğunu, davanın 28 Haziran için belirlendiğini, bununla birlikte mahkeme tarafından Eylül ayına kadar zaman verilmesinin beklendiğini söyledi. 
  Habere göre “Polemidya”(Binatlı) Muhtarı ise yaptığı açıklamada, “uçurumun kenarına gelindiği zaman çözümler aramaya çabaladıklarını” belirtti ve Polemidya bölgesinde  devlet tarafından kandırılan ve Kıbrıs Türk toprağına ev yaptıkları 52 durumun bulunmadığını ifade etti.
Polemidya Muhtarı, bu kişilerin ellerinde ayrıca kendilerine verilen toprağın devlet toprağı olduğunu yazan belgenin de bulunduğuna dikkati çekti. 
Polemidya Muhtarı açıklamasında ayrıca Rum göçmenlerin, kendilerini kandırdığı için  devlet aleyhine dava açmak zorunda kalması ihtimalinden de söz etti. 
    “Dromoloksia”(Mormenekşe) Belediye Başkanı ise yaptığı açıklamada, büyük bir endişenin hakim olduğunu 22 göçmen dışında, kendi evini inşa eden 5 bin kişinin daha bulunduğunu söyledi. 
Belediye Başkanı açıklamasında ayrıca endişelerini gidermek için devletten teyit talebinde de bulundu.
Rum İçişleri Bakanlığı Genel Müdürü Kipros Kiprianu ise bunun üzerine yaptığı açıklamada, göçmenleri bilgilendirmek için hafta içerisinde bir toplantı düzenlemeyi hedeflediklerini belirtti. 

Baf’a bağlı timi bölgesi 
Gazete Baf’a bağlı Timi bölgesinden de bahsedildiği toplantıda, 2012 yılında, 125 parselle ilgili 3 alım-satım  belgesinin sunulduğunu yazdı.
Gazete, bunlar içerisinde Baf Havalimanı’nın ve  Timi’deki yerleşim alanın bir bölümlerinin mirasçılarının da bulunduğunu belirtti. 
Habere göre, 1974 öncesinde üç parselini 1953’ten itibaren Ohio sakini olan Rauf Önder adına kayıtlı olduğu tespit edildi.
Gazete, geriye kalan parsellerle ilgili durumların ise sahiplerinin, KKTC’de birçok taşınmaza sahip olanlarla ilgili olduğunu yazdı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473