banner564
banner556

New York’ta Kıbrıs dansı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Yunanistan başbakanı Çipras ile 25 Eylül’de görüşmesi bekleniyor

New York’ta Kıbrıs dansı

   Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın 25 Eylül’de New York’ta bir araya geleceği ve ağırlıklı olarak Kıbrıs sorununun ele alınacağı bildirildi.

   Fileleftheros gazetesi, Çipras’ın, Birleşmiş Milletler 73.Genel Kurulu için gideceği New York’ta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ve Kıbrıs sorunu, mülteciler, Orta Doğu’daki durum, Türkiye’nin AB süreci ve ikili ilişkileri ele almasının beklendiğini yazdı. 
   Gazete  Çipras’ın, 27 Eylül’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelerek Kıbrıs konusunda son durumu ele alacağını belirtti. 
    Haravgi gazetesi ise TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras arasındaki görüşmenin 25 Eylül’de gerçekleştirileceğini yazdı. 
Habere göre söz konusu görüşmede iki ülke Dışişleri Bakanlarının da hazır bulunması bekleniyor.

Hristodulidis’in yoğun temasları

   Bu arada Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun ABD’de temaslarda bulunacağı belirtildi. 
    Fileleftheros gazetesi, BM 73.Genel Kurul çerçevesinde New York’a gidecek olan Rum Yönetimi Başkan Nikos Anastasiadis’e eşlik edecek olan Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, yoğun bir programa sahip olacağını yazdı. 
   Habere göre Hristodulidis, gerek mevkidaşları gerekse bölgesel ve uluslararası örgütlerin temsilcileriyle bir araya gelecek. 
   Hristodulidis bu kapsamda Yunanistan, Cezayir, Hindistan, Endonezya, Ürdün, Irak, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Fas, Karadağ, Norveç, Umman, Suriye, Tunus ve Filistin Dışişleri Bakanları ile görüşecek. 
    Hristodulidis ayrıca Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları ile birlikte üçlü görüşme gerçekleştirecek.
   Hristodulidis’in, İtalyan mevkidaşı ile birlikte, Güney Kıbrıs ve İtalya’nın inisiyatifiyle kurulan, New York’taki Kültürel Mirasın Korunmasına ilişkin Dostlar Grubu’nun ilk bakanlar buluşmasına başkanlık edeceğini yazan gazete, Hristodulidis’in, Akdeniz İçin Birlik Genel Sekreteri ve Orta Doğu’daki Barış Sürecine İlişkin BM Özel Koordinatörü ile de temaslarda bulunacağını belirtti. 
    Habere göre Hristodulidis, İngiliz Milletler Topluluğu üye ülkeleri 18.Dışişleri Bakanları buluşmasının yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı’nın, AB üyesi 28 ülkenin Dışişleri Bakanlarına yönelik vereceği yemeğe de katılacak.
   Hristodulidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ürdün Kralı, Rusya ve Çin Dışişleri Bakanları ile Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleriyle yapacağı görüşmelerde de hazır bulunacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner473