banner493

Ortak hareket arayışı 

Güneyde Anastasiadis’i koltuktan indirmek için AKEL ile DİKO arasında gizli görüşmelerin yapıldığı iddia edildi

Ortak hareket arayışı 
banner432

  Komünist AKEL partisinin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i koltuktan indirmek için DİKO ile görüşme başlattığı, bu çerçevede iki parti liderinin bir araya geldiği bildirildi.

   Fileleftheros’un “Ortak Rota Arıyorlar… Andros Kiprianu ve Nikolas Papadopulos İki Kez Baş Başa Görüştü… AKEL’in Ana Hedefi Anastasiadis’i Başkanlıktan Uzaklaştırmak” başlıklı haberine göre, iki lider son dönemde bu çerçevede iki kez baş başa görüştü.
   İki parti ilk aşamada, aralarında istikrarlı bir iletişim kanalı oluşturmanın ve ikinci aşamada da Kıbrıs sorunu, Anastasiadis’in “milli dava”yı nasıl yönettiği, inisiyatifleri ile çeşitli çevrelere verdiği mesajlar, yabancı ve diğer unsurlardan ‘ciro’ edilenler ile ekonomi ve gündelik hayatla ilgili geniş konu yelpazesinde güçlerini birleştirmenin yollarını arıyor.
   Partiler aralarında istikrarlı iletişim kanalı kurma niyeti var ancak bu temasların sorunsuz olmadığını da teslim ediyorlar ve Kıbrıs sorunundaki görüşleri arasındaki uçurumdan, bir zamanlar aralarında var olan siyasi-ideolojik anlaşmazlıklarından kaynaklı bir dizi başka konudaki en küçük yakınlaşmaya kadar not ediyorlar.
   Parti kaynakları bu aşamada bu hareketin AKEL’in de DİKO’nun da işine gelmekte olduğunu belirtiyor. Kiprianu ile Papadopulos arasında gerçekleşen iki görüşmede, Anastasiadis’in siyasi parti başkanlarını bilgilendirmesinden başlayarak Kıbrıs sorununa dair yorum ve değerlendirmeler yapıldı.
   Simerini gazetesinin, 2023 başkanlık seçimleri ile alakalandırarak perde önüne getirdiği bu görüşmeleri AKEL, milletvekili ve politbüro üyesi Eleni Mavru’nun dünkü açıklaması ile doğruladı. AKEL’in, Kıbrıs sorunu, ekonomi v.b. konularını diğer partilerle rutin olarak görüşmek istediğini ancak henüz çok uzak olan başkanlık seçimlerini görüşmediğini söyleyen Mavru, “Elbette, bu temaslarda hedefimiz Sayın Anastasiadis’in ve DİSİ’nin iktidardan uzaklaştırılmasıdır. Bu hedefin nasıl başarılacağına zamanı geldiğinde ve gerçek siyasi konjonktürler temelinde bakacağız” dedi.
   Gazete DİKO’nun beklentisini düşük tutmakla birlikte Kiprianu-Papadopulos görüşmelerinin basına yansımasından hiç rahatsız olmadığına dikkat çekti ancak Kıbrıs sorununda iki partiyi ayıran anlaşmazlıkları küçümsemediğini, özellikle de Anastasiadis şu veya bu şekilde çözüm sürecini başlattığında AKEL’in nasıl hareket edeceğinden emin olmadığına işaret etti.

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner455

banner460