Rumlar yakın takipte

banner453

Guterres’in, Barış Gücü’nün görev süresi hakkında rapor hazırladığı bildirildi

Rumlar yakın takipte
banner432

   Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunuyla ilgili iyi niyet misyonu raporunun hazırlanmakta olduğu belirtilirken, Rumların gelişmeleri yakın takibe aldığı haber verildi.

   Alithia gazetesi “konu hakkında bilgisi bulunan bir kaynağın” Kıbrıs (Rum) Haber Ajansı KİPE’ye, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs’taki iyi niyet misyonuyla ilgili raporunun taslağının, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar tarafından Ekim ayı sonlarında New York’ta BM’ye iletileceğini söylediğini yazdı.
   Gazeteye göre “aynı kaynak”, raporun ön taslağının şu an Spehar’ın ofisi tarafından hazırlanmakta olduğunu ve daha sonra BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Genel Sekreterin Kıbrıs için atadığı geçici özel danışman Jane Holl Lute tarafından sonuçlandırılacağını da belirtti.
   Haberde, BM Güvenlik Konseyi’nin, BM Genel Sekreteri’nden, Kıbrıs’taki BM Barış Gücünün (UNFICYP) görev süresinin uzatılmasına ilişkin 25 Temmuz tarihli kararında, iyi niyet misyonuyla ilgili raporunu 15 Kasım’a kadar sunmasını istediği de anımsatıldı.
   Gazeteye göre “aynı kaynak”, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabet Spehar, raporun ön taslağının hazırlanmasına ilişkin çalışmalar çerçevesinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşmeler yapıp yapmayacağı konusundaki bir soruya ise, bunun henüz kararlaştırılmadığı yanıtını verdi.
    Habere göre, “Aynı kaynak”, ”bu kez çabalara liderlik edenin BM Genel Sekreteri olduğunu, dolayısıyla Genel Sekreter ve New York’taki kişilerin, BM Güvenlik Konseyine yönelik bilgilendirmede bulunma konusunda, Spehar’dan daha iyi pozisyonda olacaklarını” da savundu.
   “Aynı kaynak”, raporda her zamanki gibi Güven Yaratıcı Önlemlerle (GYÖ) ilgili ifadelerin yer alacağını da sözlerine ekledi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER