banner564

Rumlara güvence verdi

Netanyahu, İsrail üzerinden Avrupa’ya gidecek olan doğal gaz boru hattını donanmanın koruyacağını açıkladı

Rumlara güvence verdi
banner598

  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, Avrupa’ya gidecek  “EastMed” doğal gaz boru hattını donanmanın koruyacağını söylemesi, Güney Kıbrıs’ta memnuniyet yarattı.

   Alithia gazetesi “Donanma EastMed’i Koruyacak” başlıklı haberinde, Netanyahu’nun twitter hesabından “Kıbrıs ve Yunanistan liderleri ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile birlikte, bu ülkeler vasıtasıyla İsrail’den Avrupa’ya gidecek boru hattı konusunda ilerleyebilmemiz için birkaç gün içerisinde buraya gelecek. Aynı zamanda donanma bu boru hattını koruyacak” şeklinde bir paylaşımda bulunduğunu yazdı.
   Netanyahu’nun açıklaması Fileleftheros’ta “Netanyahu’dan Güçlü Mesaj- Donanma Ortakları Kıbrıs ve Yunanistan’la Birlikte Doğal Gaz Boru Hattını Koruyacak”, Haravgi’de ise “Netanyahu: Donanma EastMed’i Koruyacak” başlıklarıyla yer buldu.

Kalipso yatağında son durum
  
   Bu arada, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından soruları yanıtlayan Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, “Kalipso” yatağında gerekecek ek araştırmalar konusunda yeni bir şey olup olmadığı sorusunu yanıtında bütün bunların gelişme halinde olduğunu söyledi.
   Önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde “Kalipso” yatağındaki keşif konusunda bilgilendirme beklendiğini dile getiren Lakkotripis, “Glafkos” yatağındaki keşif konusunda ise henüz erken olduğunu belirtti.
   Lakkotripis, “Glafkos” yatağında araştırma yapan Exxon Mobil-Qatar Petroleum’un, Rum Yönetimi’yle olan sözleşmesi uyarınca, keşfin teyit sondajına ihtiyacı olup olmadığına dair niyeti konusunda kendilerini bilgilendirmek için 30 gün süresi bulunduğunu anımsattı. Lakkotripis, bunun akabinde ise şirketler grubunun, teyit sondajının nerede ve ne zaman yapılacağını söylemek için de 3 ay süreye sahip olduğunu ifade etti.
   Bu yüzden gidecek biraz daha yolları bulunduğunu ifade eden Lakkotripis, haberleri olduğu zaman açıklayacaklarını sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474