Rumlara moral verdi

Güney Kıbrıs’a 3 saatlik bir ziyaret gerçekleştiren Kral Abdullah, enerji konusundaki işbirliğini ilerletmek istediklerini belirtti

Rumlara moral verdi
Ürdün Kralı Abdullah’ın önceki gün Güney Kıbrıs’a yaklaşık üç saat süren bir ziyaret yaptığı ve ziyareti çerçevesinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya geldiği ifade edildi.
Haberi “Ürdün’ün İhracatları İçin Kıbrıs Koridoru” başlığıyla yayımlayan Fileleftheros gazetesi, Anastasiadis-Abdullah görüşmesinde, enerji ve ticaret alanlarındaki işbirliği konularının ele alındığını yazdı.
Anastasiadis’in Ürdün Kralı Abdullah’ı Başkanlık Sarayı’nda resmi törenle karşıladığını kaydeden gazete, bunun akabinde ise baş başa görüşmeye geçildiğini bildirdi. Baş başa görüşmenin ardından, Anastasiadis ve Kral Abdullah’ın, iki ülke heyetleriyle bir çalışma yemeğine oturduklarını kaydeden gazete, yemeğe Ürdün Başbakanı ve Dışişleri Bakanı yanı sıra Rum Enerji ve Savunma Bakanları, Rum Hükümeti Sözcüsü aynı zamanda başka yetkililerin de katıldığını ifade etti.
Enerji konusunda ise, işbirliğinin ilerlemesi için iki ülkenin yakın zamanda görüşmelere başlayacaklarını yazan gazete, Ürdün tarafından ihracat için Güney Kıbrıs’ın transit geçişi noktası olarak kullanmasına dair bir öneri yapıldığını iletti.
Ürdün’ün yıllarca ihracatları için denize çıkmak amacıyla Suriye’yi kullandığını yazan gazete, konunun anında ele alınacağını çünkü bunun iki ülkenin de yararına olduğunu ifade etti.

Anastasiadis: Elçilik açılması olumlu
Gazeteye göre yemekte konuşan Anastasiadis, son yıllarda iki ülkenin ilişkilerinin tarihinde yeni bir başlık açtıklarını ve Ürdün’ün Güney Lefkoşa’da elçilik açmasının da buna olumlu katkıda bulunduğunu söyledi.
Ürdün’ün bölgedeki önemine de işaret eden Anastasiadis, teröre karşı mücadele eden Ürdün’ün aynı zamanda yüz binlerce mülteci için sığınak teşkil ettiğini belirtti.
Rum kesiminin, bir ortak ve dost olarak Ürdün’ü politik ve diplomatik olarak desteklemeyi sürdüreceğini de ifade eden Rum lider, Güney Kıbrıs’ın Yunanistan ve AB’nin başka müttefik üye devletleriyle birlikte, AB’yi ve Orta Doğu’yu daha yakına getirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Abdullah: İlişkiler mükemmel
Gazeteye göre, Ürdün Kralı Abdullah da görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilere değinerek, bu ilişkilerin özellikle de Anastasiadis’le son görüşmesinin akabinde güçlendiğine işaret etti.
Açıklamasında, Güney Kıbrıs’ın bölgedeki rolüne de işaret eden Abdullah, kendisi, hükümeti ve halkı adına, mülteci konusu gibi karşılarında bulunan çeşitli zorlukların ele alınmasında, kendilerine verdikleri destekten ötürü Güney Kıbrıs’a teşekkür de etti.
Kıbrıs sorununa da değinen Abdullah, “Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak tarihi anlamda güçlü bir teze sahibiz ve her daim bizim tarafımızdan güçlü bir teze sahip olacaksınız” ifadelerini kullandı.
Abdullah, Rum kesimiyle geliştirmek istedikleri bölgesel projeler olduğunu da sözlerine ekledi.
Gazeteye göre, iki tarafın görüşmeleri hakkında açıklama yapan Rum Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis ise yıl sonundan önce iki ülke arasında farklı alanlarda önemli sayıda anlaşmanın imzalanmasının beklendiğini dile getirdi.
Haber, Alithia’da “Ürdün’den Kıbrıs Sorununa Destek”; Politis’de “Anlamlı Kraliyet Ziyareti… Ürdün’le İkili İlişkiler Yoluna Konuluyor- Yunanistan’la Üçlü Görüşme Yakında”; Haravgi’de “Yıl Sonuna Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün (Üçlü) Başkanlar Toplantısı”; Simerini: “Üçlü Görüşmeyle Başladılar” başlıklarıyla yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 10:29

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER