banner493

Şartlı ‘evet’

Rum Yönetimi 5’li konferansın gerçekleşeceğini düşünüyor

Şartlı ‘evet’
banner432

   Rum yönetiminin, Crans Montana’da bir gayrı resmî konferans perspektifini açık gördüğü ancak Türkiye’nin bugünkü tavrını değiştirip çabaya katkı koymasının böyle bir şey için belirleyici öneme sahip olduğu haber verildi.

   Alihtia gazetesi, Rum hükümetinden adı verilmeyen bir kaynağın Rum Haber Ajansı’na (KİPE) yaptığı açıklamayı aktardı.
   Habere göre kaynak, “Kritik mesele, Türkiye nihayetinde, bugünkü ihlal ve gerilim taktiğini terk edip  müzakerelerin yeniden başlamasına kaktı koymasıdır. An gelecek, Ankara’nın da hazır olduğunu beyan etmesi ve göstermesi gerekecek” ifadesini kullandı.
   Kaynak, Rum Yönetimi’nin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastaiadis’in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ortak görüşmesini kesin görmekten kaçındığını ancak bu olasılığın belirgin olduğunu ve kendilerinin de uygun bulduğunu anlattı.  Kaynak “sonrasında ve Guterres’in talep ettiği referans şartlarıyla ilgili prosedür aracılığıyla Türkiye’nin bu çabaya katılması gerekecek ki gayrı resmî-prosedürel bir konferans perspektifi açık kalsın” ifadesini kullandı.
   Haberde  Rum Yönetimi’nin, BM Genel Sekreter Guterres’in Anastaiadis’in mektuplarına cevap nitelikli mektubunda, esasta Güvenlik Konseyi’nin, Maraş’ın yasal sakinlerine verilmesine dair kararlarına atıf yaparak, BM’nin Maraş konusundaki pozisyonunun aynı olduğunu tekrarlamasından memnun olduğuna işaret edildi.  Aynı kaynak “Guterres’in Güvenlik Konseyi kararlarına uygun tedbirlerin uygulanmasına katkı koymaya hazır olduğunu beyan ettiğini, Anastasiadis’in Akıncı’ya yaptığı Maraş ile ilgili önerinin de aynı şekilde (Güvenlik Konseyi kararlarına uygun) olduğunu” savundu. 

Resmi belge hazırlanıyor

  Haberde Anastaiadis’in doğal gaz ile ilgili karşı-önerilerini içeren gayrı resmî belgenin şu anda hazırlanmakta olduğu ve önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Akıncı’ya gönderileceği de kaydedildi. habere göre gayrı resmî belge, Anastasiadis’in Akıncı’nın hidrokarbonlarla ilgili önerisine ilişkin cevap mektubuna  benzer olacak ancak, “hidrokarbon aramalarında ortaya çıkması halinde –çıkarsa- Kıbrıs sorununa kapsamlı bir  çözüm çerçevesinde Kıbrıslı Türklerin gelir elde etmesine dair ilave mekanizmalar somutlaştırılacak.” 
   BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un  referanas şartlarına dair görüşmelere devam etmek üzere Ada’ya geliş tarihine de değinen kaynak “beklenen, Lute’un ziyareti konusunda iki lider ile temas kurmasıdır” dedi ve bunun Ağustos sonu-Eylül başlarında  beklenmesi gerektiğini söyledi. 
Kaynak, Anastaiadis’in Akıncı ile 9 Ağustos’ta görüştükleri hakkında bilgi vermesi maksadıyla Rum siyasi parti başkanları konseyinin yeni toplantısı için tarih arayışının da sürdüğüne işaret etti. Yaz tatili dolayısıyla herkese uyacak bir tarih arandığını, bunun da büyük olasılıkla 15 Ağustos’tan sonra ve büyük olasılıkla sonraki haftanın sonuna doğru olacağına işaret etti.
   Cumhurbaşkanı Akıncı’nın 9 Ağustos’taki görüşmede Anastaiadis’e sunduğu 5 maddelik Güven Yaratıcı Önlemler paketini yorumlamaktan kaçınan kaynak şunları söyledi:
   “Başkan, Cuma günkü görüşmede Şubat ayında Kıbrıs Türk tarafına sunulan 21 maddelik önerilerini tekrarlayarak Akıncı’ya, Maraş konusu ve BM gözetiminde ve Güvenlik Konseyi kararlarıyla uzmanlar komitesinin derhal kurulması olduğunu vurguladı. İlaveten, uzun zamandan beridir askıda bulunan Piroi (Gaziler) ve Kokkina (Erenköy) geçiş noktalarının açılmasının vatandaşların gündelik hayatları açısından büyük öneme sahip olduğunu ortaya koydu.”  

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460