banner493

2’nci harekatın 45’inci yılı

Şehitler anılacak, özgürlüğe kavuşan Serdarlı, Gazimağusa ve Lefke’de kutlamalar yapılacak

2’nci harekatın 45’inci yılı
banner432

 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ikinci aşamasının 45’inci yıldönümü, etkinliklerle kutlanacak ve şehitler anılacak. 

20 Temmuz 1974’te başlayan harekâtın 14, 15 ve 16 Ağustos’ta gerçekleşen ikinci aşaması sırasında özgürlüğe kavuşan Serdarlı, Gazimağusa ve Lefke’de kutlamalar yapılacak. 
Harekât sırasında Rumlar tarafından toplu katliama uğrayan Taşkent ile Muratağa-Sandallar ve Atlılar’da da şehitler anılacak. 
Lefke’de de şehitler için anma töreni düzenlenecek.
Muratağa-Sandallar köylerinde toplu katliamda şehit düşenler, bugün Muratağa-Sandallar Şehitliği’nde düzenlenecek törenle anılacak.
Buradaki törenin ardından saat 18.00’de Atlılar Şehitliği’nde de anma töreni düzenlenecek.
Şehitler için saat 15.30’da Muratağa Camii’nde mevlit okutulacak.
Taşkent’te 15 Ağustos 1974’te evlerinden toplanarak Rumlar tarafından katledilen Kıbrıslı Türkler, 15 Ağustos yarın düzenlenecek törenle anılacak.
Tören, Taşkent Şehitler Anıtı önünde saat 18.00’de başlayacak.
Şiirlerin de okunacağı törende, Şehit Aileleri Komitesi Başkanı Erdinç Erdağlı da konuşacak, Taşkent Şehitler Müzesi ziyaret edilecek.
Taşkent Şehitler Camii’nde saat 20.00’de mevlit okutulacak.

Törenler düzenlenecek
Serdarlı’nın kurtuluşunun 45’inci yıl dönümünde Serdarlı Atatürk Büstü önünde tören düzenlenecek. Bugün yapılacak tören saat 19.00’da protokol sırasına göre anıta çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Şiir okunmasının ardından tören geçişi olacak. Kutlamalar Serdarlı Belediyesi Halk Dansları Ekibi gösterisi ve izaz-ikramla sona erecek.
Gazimağusa’nın kurtuluşu da iki ayrı törenle kutlanacak.
15 Ağustos Perşembe günü Zafer Anıtı önünde düzenlenecek tören, saat 17.30’da başlayacak. Törenin ardından saat 18.00’de de Polat Paşa Bulvarı’nda ikinci tören düzenlenecek.
İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinden sonra Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşma yapacak. Şiirlerin okunmasının ardından Gazimağusa 4. Alay Komutanlığı’ndan Teğmen Kadir Akkuş da konuşacak. Buradaki kutlama, tören geçişiyle tamamlanacak.
Lefke’nin kurtuluşunun 45’inci yıl dönümü nedeniyle 16 Ağustos Cuma günü Lefke Kemal Özalper Şehitliği’nde saat 09.00’da anma töreni; Lefke Atatürk Parkı’nda ise saat 18.00’de kurtuluşu kutlama töreni olacak.

Haspolat Şehitleri de anılacak
14 Ağustos 1974’te Haspolat bölgesinde şehit düşen askerler için, yarın saat 09.30’da Haspolat Şehitler Anıtı önünde tören düzenlenecek.  
TMT Mücahitler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Celal Bayar yaptığı açıklamada, 14-16 Ağustos 1974 tarihlerindeki Barış Harekatı’nın ikinci aşaması sonucunda, KKTC devletinin egemenlik alanı olan sınırların çizilmiş olduğunu belirtti. 
Bayar, Kıbrıs Türk halkının ağır bedeller sonucunda barış ve özgürlük içerisinde, egemen bir halk olarak yaşaması ve ata yadigarı vatan topraklarının korunmasının sağlandığını belirten Bayar, şöyle devam etti: 
“Özgürlük uğruna canlarını ve kanlarını bizim için feda eden aziz şehitlerimizi minnetle ve rahmetle, gazilerimizi de şükranla ve saygıyla anarız.”
 

banner512
YORUM EKLE
YORUMLAR
ALFAROMEO
ALFAROMEO - 2 yıl Önce

HER NEDENSE İKİNCİ HAREKAT, HEP SÖNÜK KUTLANIYOR. 20 TEMMUZ GİBİ ,AŞKLA
KUTLANMALI.


KUDRET !

banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner473

banner460