banner493

Şikayet edecekler

Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin yeniden bölgeye gönderildiği bildirildi

Şikayet edecekler
banner432

   ABD’nin Türkiye’ye, Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine son vermeye ve Yavuz sondaj gemisini bölgeden çekmeye çağırmasının ardından Türkiye’nin Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisini yeniden bölgeye gönderdiğine, bir de Navtex işaret edildi.

   Rum basını Türkiye’nin bu hareketinin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un Ada’ya gelmeye hazırlandığı dönemde cereyan etmekte olduğuna dikkat çekti.
Alihtia haberi “Kimseyi Dikkate Almıyor… Türkiye Barbaros’u Kıbrıs MEB’ine Gönderiyor.. Hükümet Sözcüsü Ankara’ya, Müzakerelerin Yeniden Başlatılması Çabaları Işığında Gerekli Adımı Atma Çağrısı Yaptı” başlık ve spotlarıyla aktardı.
   Türk Petrolleri Anonim Şirketi’nin Barbaros’un yıl sonuna kadar sürecek yeni görevi için Navtex yayınladığı belirtilen haberde Barbaros’un 25 Ağustos-31 Aralık dönemine kadar araştırma yapacağı bölgenin, Rum Yönetimi’nin tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge”ye (MEB), KOGAS işbirliğindeki ENI ve TOTAL konsorsiyumuna ruhsat verdiği 2, 3 ve 9 numaralı parseller olduğu öne sürüldü. 
   Habere göre Rum Yönetimi de  bir Navtex ilan ederek Barbaros’tan, “yasadışı olduğunu”  öne sürdüğü faaliyetlerini “derhal durdurmasını” talep etti, “Antalya  istasyonundan yasadışı direktifler yayımlanması uluslararası hukukun ihlalidir, cezai suçtur” iddiasında bulundu.

Türkiye gerekli adımı atsın

   Rum Yönetimi Sözcüsü Prodromos Prodromu, Kıbrıs müzakerelerini yeniden başlatma çabaları ışığı altında Türkiye’nin “gerekli adımı atması  gerektiğini” öne sürdü. 
   Trodos’taki yazlık sarayda gerçekleştirilen Rum Bakanlar Kurulu’nun ardından  açıklama yapan Prodromu, Jane Holl Lute’un yaklaşık 15 gün sonra yeni istişarelere başlayacak olmasına atıf yaparak “(Lute’un) burada  bulunacak olması ve yapılacak görüşmeler ile Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için Genel Sekreter’in de beklemekte olduğu gerekli adımın atılacağını umuyoruz” dedi.
Türkiye’yi “istikrarsızlaştırma faaliyetinde bulunmakla” suçlayan Prodromu “Kıbrıs sorununa uluslararası hukuka, BM kararlarına ve Avrupa ülkesi için geçerli olanlara dayalı çözüm  (bu faaliyetleri) kökten çözecektir” dedi, şunları ekled“Bu şekilde ilişkilerimizde yeni bir zemine gireceğiz. Müzakerelerin yeniden başlaması, o zamana kadar farklı bir ortam oluşturulmasıyla uyumludur. Başkan Anastasiadis’in ilk andan itibaren ve Kıbrıslı Türk lider ile görüşmesinden sonra söylediği gibi, müzakerelerin yeniden başlaması yolunda Türkiye’nin de bu beklentiye, müzakerelerin yeniden başlaması iradesi ortaya koyarak ve müzakereler için uygun ortam yaratarak cevap vermesini bekliyoruz.” 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner473

banner460