Taksim olur

AKEL Lidei Kiprianu “Çözümsüzlüğün ne olduğunu iyi bilirim” diyerek uyardı:

 Taksim olur
 AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin ümidin öldürülmemesi gerektiğini belirterek, çözümsüzlüğün adanın taksimine yol açacağı uyarısında bulundu. 
   Kiprianu, Haravgi gazetesine verdiği röportajda, genel olarak Kıbrıs sorununa ilişkin görüşlerini ortaya koydu.
   Liderlerin masaya dönmesi için AKEL’in son günlerde inisiyatifler üstlendiği, gelişmelerin şu anda müzakerelerin kurtarılması yönünde olmasına bağlı olarak AKEL olarak başka inisiyatifler üstlenip üstlenmeyecekleri şeklindeki soru üzerine Kiprianu, özellikle Rum Meclisi’nin plebisit kararının ardından ortaya çıkan sorunların aşılabilmesi amacıyla barış ve çözüm isteyen, Kıbrıs’ı seven herkesin çaba sarf etmekle yükümlü olduğunu düşündüğünü belirtti.
    Bazı kişilerin, olayların bu noktaya gelmesinden dolayı sevindiğinin aşikar olduğunu dile getiren Kiprianu, ancak bu kişilerin, müzakerelerdeki çıkmazın sonsuza dek sürmesi durumunda ne olacağının bilincinde olmadığına dikkati çekti. 
    Kiprianu, kendilerinin, çözümsüzlüğün ne demek olduğunu çok iyi bildiğini, bunun, varolan durumu “taksime” ve daha kötüsü KKTC’nin Türkiye’ye ilhak edilmesine yakınlaştıracak erozyon anlamına geldiğini savundu.
    Müzakere masasına dönmenin, iki lidere bağlı olduğunu ifade eden Kiprianu, iki lidere, duygusal davranmak yerine mantıklı düşünmeleri, realist bir şekilde hareket etmeleri çağrısında bulundu. 
   “Tüm olanakların tüketildiğini düşünüyor musunuz?” şeklindeki soru üzerine Kiprianu, başka şeyler yapmak için çok olanak bulunmadığını, kendilerinin ilk andan itibaren Kıbrıslı Türk partilerle, liderlerle ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yakın çalışma arkadaşlarıyla konuştuklarını ve mesajlarını ilettiklerini belirtti.
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2017, 09:38

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER