banner493

2030 hedefi ele alınıyor

LTB’nin düzenlediği “İklim Değişikliği ve Yerel Yönetimler” konulu çalıştay Lefkoşa Merit Otel’de başladı

2030 hedefi  ele alınıyor
banner432
Doğuş Özokutan ÇİFTÇİOĞLU
Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) düzenlediği “İklim Değişikliği ve Yerel Yönetimler” konulu çalıştay dün Lefkoşa Merit Otel’de başladı.
banner520
Bugün sona erecek çalıştayın açılışında, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ve Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği Başkanı Ahmet Hüdaoğlu konuşma yaptı.
Çalıştayın dünkü bölümünde, İklim Uzmanı Yük. Müh. Fulden Batıbeniz “İklim değişikliğine sebep olan etkenler”; ODTÜ Öğretim Üyesi Yrd. Prof. Dr.Ali Muhtaroğlu “Sürdürülebilir Gelişim; Enerji Verimliliği ve Stratejik Yaklaşım”; ODTÜ Öğretim Üyesi Doçent Dr Murat Fahrioğlu “Alternatif ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları”; KKTC Enerji Bakanlığı Akaryakıt Birim Sorumlusu Mehmet Çoşkun “Enerji üzerinde yerel kural ve düzenlemeler”; LTB Müdürü Mustafa Korucu “Yerel Yönetimlerin İklim Değişikliğinde Rolü”; UKÜ Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr.Ayşe Öztürk “İklim değişikliği- kent-bina etkileşimi”; Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Buket Asilsoy “Standartlara uygun plan ve düzenlemeler”; Trafik Ulaştırma Mühendisi Taner Aksu “Kentsel Ulaşım” ve Çevre Mühendisleri Odası’ndan Cemaliye Özverel “Atık yönetimi” başlıklı sunum yaptı.
Çalıştay bugün gerçekleştirilecek yuvarlak masa tartışmalarının ardından analiz ve raporlama hazırlanmasıyla son bulacak. 
LTB Başkanı Mehmet Harmancı, konuşmasında, iklim değişikliği konusunun dünyada ciddi şekilde ele alındığını dile getirdi. Harmancı, bu çalıştayın, Lefkoşa’nın, karbon ayak izi, enerji tüketimi, sera gazı salınımı gibi konuları da içeren, 2030 hedeflerinin ele alınacağı strateji çalışmasının parçası olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2016, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner472