80 milyonluk pazar

Turizmden 960 milyon dolarlık gelir sağlandığını açıklayan Başbakan Erhürman, Türkiye’den daha çok turist gelmesini istedi

80 milyonluk pazar
banner432

 Başbakan Tufan Erhürman, KKTC ekonomisi için turizm ve yükseköğretimin çok önemli olduğunu söyledi. “Turizm bizim en çok gelir elde ettiğimiz sektördür” diyen Başbakan Erhürman, “Turizmden 960 milyon dolar gelirimiz vardır. 80 milyonun üzerinde bir nüfusu olan Türkiye’den KKTC’ye gelmesi gereken turist sayısının daha fazla olması gerektiğine inanıyorum” dedi. 

Erhürman, yükseköğretimde ise üçüncü dünya ülkelerinden gelen öğrenci oranının yüzde 35’e ulaştığını, ifade ederek “Türkiye’den gelen öğrenci sayısında düşüş yaşanmadı. Ancak 3’üncü dünya ülkelerinden gelen öğrenci sayısında artış oldu. Resmi rakamlara göre 102 bin öğrencimiz vardır. Bunun 90 bin civarında olanı aktif durumdadır. Bu nedenle Türkiye’den daha fazla öğrencinin KKTC’ye gelmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Erhüman TÜMBİFED ve RİBİAD’ı kabul etti
Başbakan Tufan Erhürman, bir dizi temas ve işbirliği çalışmalarında bulunmak üzere Türkiye’den KKTC’ye gelen Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Federasyonu (TÜMBİFED) ile Rize Bürokratlar ve İş İnsanları Derneği (RİBİAD) heyetini kabul etti.
Başbakanlık Şeref Salonu’nda önceki gün gerçekleşen görüşmede konuşan TÜMBİFED Genel Başkanı Cemil Bilge, öncelikle kendilerini kabul edip görüşen, Başbakan Erhürman’a teşekkür etti.
Cemil Bilge, ziyaretleri kapsamında Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’la çok olumlu görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Aykut: Üzerimize düşeni yapmaya hazırız
Rize Bürokratlar ve İş İnsanları Derneği (RİBİAD) Genel Başkanı Erol Aykut da, KKTC ve TC halkının kaynaşmaları ve güç birliği oluşturmaları adına bu ziyareti gerçekleştirdiklerini dile getirdi.
“Biz KKTC halkını kendimizde ayrı görmüyoruz. Geçmişimizden bu zamana kadar gelinen noktada da böyle güzel düşünceler içerisinde olduk” diyen Aykut, RİBİAD’ın Genel Başkanı olarak Rize’deki tüm hemşerileriyle birlikte; birlik, beraberlik ve kardeşlik adına yapılacak çalışmalarda üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Erhürman: Türkiye ayağı önemli
Başbakan Tufan Erhürman, her iki heyete de “Hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başladı. KKTC’nin, Türkiye ile tarihsel, kültürel ve sosyal açıdan çok sıkı bağlara sahip olduğunu kaydeden Erhürman, KKTC ekonomisi için turizm ve yükseköğretimin çok önemli olduğuna dikkat çekti ve bu iki bacağın yanına bilişim sektörünü eklemeye çalıştıklarını belirtti.
KKTC'nin ülke olarak siyasi nedenler ve uluslararası konjonktürün etkisiyle dünyaya kendini anlatmakta güçlükler çektiğine işaret eden Başbakan, Türkiye’ye ise kendilerini anlatmakta güçlükleri olmaması gerektiğini aktardı.
Başbakan Tufan Erhürman konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Geçen yılın rakamlarıyla, KKTC’nin 1 milyonun üzerinde turisti vardır. 25 bin yatak kapasitemiz vardır. Turizm bizim en çok gelir elde ettiğimiz sektördür. Turizmden 960 milyon dolar gelirimiz vardır. 80 milyonun üzerinde bir nüfusu olan Türkiye’den KKTC’ye gelmesi gereken turist sayısının daha fazla olması gerektiğine inanıyorum. Yükseköğretimde üçüncü dünya ülkelerinden gelen öğrenci oranımız yüzde 35’e ulaştı. Türkiye’den gelen öğrenci sayısında düşüş yaşanmadı. Ancak 3’üncü dünya ülkelerinden gelen öğrenci sayısında artış oldu. Resmi rakamlara göre 102 bin öğrencimiz vardır. Bunun 90 bin civarında olanı aktif durumdadır. 19 üniversitemiz vardır. Bunların içinde Türkiye’den gelen üniversiteler de vardır. Bu nedenle Türkiye’den daha fazla öğrencinin KKTC’ye gelmesi gerekiyor.”

İthalat ile ihracat arasında uçurum
KKTC’nin 1 milyar 800 milyon dolar ithalatı ve sadece 100 milyon dolar civarında da ihracatı olduğunu işaret eden Erhürman, KKTC’nin hellim gibi belli başlı ürünlerinin ihracatının Türkiye’deki potansiyelini kullanabildikleri oranda olmadığının görüldüğünü söyledi.
Başbakan Erhürman, KKTC’nin 100 milyon dolar ihracatının yüzde 40’ının da Türkiye dışında ülkelere olduğunu bildirdi.
Bu konuda kimseyi suçlamadığını, hatanın kendilerinde olduğunu, kendilerini Türkiye Cumhuriyeti halkına yeterince anlatamadığını ifade eden Başbakan, Türkiye’de KKTC’yi yeniden tanıtmak için önümüzdeki birkaç ay içerisinde İstanbul ve diğer illerde çalışmalara başlayacaklarını dile getirdi.
KKTC’nin Türkiye’de yeniden tanıtımı için yaptıkları talebe Türkiye Cumhuriyeti’ndeki yetkililerin yürekten destek verdiklerini belirten Başbakan Erhürman, TC ve KKTC’deki iş insanlarının ortaklık kurabilmelerinin çok önemli olduğunu söyledi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALFAROMEO
ALFAROMEO - 1 yıl Önce

PARALAR NEREDE ????

SIRADAKİ HABER