banner564
banner556

ABD’den mesaj var

Amanda Sloat, “Adadaki birliğin, sadece Kıbrıs değil, doğu Akdeniz bölgesi ve Avrupa için de önemli olduğuna inanıyoruz” dedi

ABD’den mesaj var
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Amanda Sloat, “Türkiye, DAEŞ'a karşı koalisyonun bir parçası olarak ABD‘nin güçlü bir partneri” dedi.
ABD’nin başkenti Washington’da, Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) 35. Yıllık Türk Amerikan Konferansı gerçekleştirildi.
Konferansa katılan Sloat, burada yaptığı konuşmada, Ukrayna, Suriye ve Irak’taki gelişmelere işaret ederek, Türkiye’nin “zorlu bir coğrafyada” bulunduğunu söyledi.
Türkiye-ABD ilişkilerinin hem siyasi hem askeri kanadının bulunduğunu belirten Sloat, “Türkiye (bölgesindeki) tüm bu zorlukları ele almada ABD için kritik bir ortak ve Türkiye, DAEŞ'a karşı koalisyonun bir parçası olarak ABD‘nin güçlü bir partneri” diye konuştu.
Sloat, Kıbrıs meselesinin kapsayıcı çözümü noktasında Türkiye ile istişarelere devam ettiklerini ifade ederek, “Adadaki birliğin, sadece Kıbrıs değil, doğu Akdeniz bölgesi ve Avrupa için de önemli olduğuna inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
ABD’nin Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecini de desteklediğini dile getiren Sloat, “Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’ın geçen Nisan’daki açıklamasından ve Başbakan (Ahmet) Davutoğlu’nun, Hrant Dink’in öldürülmesinin yıl dönümündeki ifadelerinden memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2015, 06:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473