‘Akıl sağlığı  yerinde değil’

Boşanma aşamasında olduğu eşine kızıp oğlunu bıçaklayarak öldüren Bilge Lord’un avukatı ilginç bir gerekçe ile istinafa başvurdu

‘Akıl sağlığı  yerinde değil’
banner432

 Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 yaşındaki oğlunu öldürmekten yargılanan Bilge Lord’un avukatı Mehmet Kaptan Bensen, Lord’un akıl hastası olduğu gerekçesiyle istinafa başvurdu. 

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, Kunduracı’nın ceza-i ehliyet yönünden değil ancak ithamı anlama yetisi olup olmadığı yönünden yeniden psikiyatr muayenesinden geçirilmesine karar vermişti. Bu rapor beklenirken, sanığın avukatı, Bilge Lord’un akıl hastası olduğu gerekçesiyle davayı istinaf etti. Bilge Lord Kunduracı’nın avukatının 7 yaşındaki oğlunu öldürmekten yargılanan Bilge Lord Kunduracı’nın suçun işlenmesinin öncesinde psikiyatri tedavisi gördüğünü, ağır ilaçlar kullandığını ve boşanma aşamasında olduğunu belirtip, suçun işlendiği anda ceza-i ehliyeti olmadığını beyan etmişti.  

Muayene edilmesine emir verilmişti
Lefkoşa Ağır Ceza mahkemesi başkanı Fadıl Aksun, sanık Bilge Lord Kunduracı’nın ithamı anlama yetisi olup, olmadığı ve duruşmanın seyrini genel olarak kavrama ve yargılama boyunca müdafaasını yapan avukata gerekli gördüğü bilgiyi ve talimatı verme kapasitesinin olup olamadığı açısından sanığın iki psikiyatr tarafından muayene edilmesine emir vermişti. Başkan Aksun, üç uzmanın 7 Ocak 2019 tarihinde şahadet vermek üzere mahkemede hazır olmasına emir vermişti. Lord, dün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Başkan Fadıl Aksun, istinafa değinip, davayı 25 Ocak’a erteledi. İstinaf ise 9 Ocak’ta görüşülecek.   

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER