Atakan’ı istifaya çağırdı 

UBP’li Saner, “Girne Dağ Yolu” felaketi konusunda gerekli bilgilendirmenin yapılmadığını savundu

Atakan’ı istifaya çağırdı 
banner432

 Meclis Genel Kurulu, dün sabah 11.15’te başladığı toplantısını yaklaşık altı saatte tamamladı. Genel Kurulda muhalefet 4 gencin hayatını kaybettiği “Girne Dağ Yolu” felaketini gündeme getirdi ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Atakan’ı istifaya davet etti. Atakan ise “Bundan sonra gözümüz açık” dedi.

UBP Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner “Girne dağ yolu” konusunda yaptığı konuşmada, sel felaketinin ardından yolda mühendislik hatası olduğu yönündeki KTMMOB raporuna işaret ederek, 30 Nisan 2018’de Meclis’te Ciklos yolu konusunda bakandan istedikleri bilgilerin halen kendilerine ulaştırılmamasını eleştirdi.
Ulaştırma Bakanı’nın konuyla ilgili söylemlerini de eleştiren Saner, “Bakanın ‘sıcak iklime uygun’, ‘kurak iklime uygun’, ‘menfez’ gibi hiç bilmediğimiz terminolojileri de içeren konuşmaları bizi çok bilgilendirdi” dedi.
Saner, KTMMOB raporunda mühendislik hatası var dedikten sonra bu konunun uzamasının manasız olduğunu, sorumluların istifa etmesi gerektiğini söyledi.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, “kurak iklime göre yapıldı” dediğini kabul ettiğini belirtti.
Atakan, Yeşilköy’de yaşanan olayla ilgili kronolojik bilgi vererek ilk sıkıntılı yağışın yolu alıp gittiğini söyledi.
Zaman içinde yapılan yolların büzle geçildiğini, ada genelinde de bu yöntemin kullanıldığını hatırlatan Atakan, mevcut altyapının haliyle kurak iklime göre yapıldığını, son yağışların da her zaman beklenmeyen sonuçlar doğurduğunu anlattı.
Atakan, menfezin tıkanmasıyla ilgili bilgi vererek, ülke olarak, dere yatağı, menfez, büzler gibi yerleri tıkayacak evsel atıklarla ilgili dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.
Soru önergelerine cevap alınamamasının kendisiyle alakalı olmadığını, bu sorulara cevap verecek kişilerin bakanlıkta görevlendirildiğini kaydeden Atakan, Meclis içerisinde bu cevapları almanın zor olmadığını söyledi.

Öztürk: Kaptan iyi mi kötü mü
UBP İskele Milletvekili Yasemin Öztürk, “Toplumun Güncel Sorunları ve Sel Felaketi” konusunda söz aldı.
Öztürk, bir kaptanının iyi mi kötü mü olduğunun fırtınada ortaya çıktığını belirterek, yaşanan süreçte hükümetin yaptığı yüzde 30 zammı kime sorarak yaptıklarını merak ettiğini söyledi.
Eğitim, gümrük, hastane gibi kamu kârlarının azaltılabileceğini ifade eden Öztürk, insanlara zaten para veremezken ceplerinden çıkacak paranın azaltılması gerektiğini kaydetti.
Öztürk, zammın en kolay çözüm olduğunu dile getirerek, her şey tamammış gibi genel kurul gündemine vicdani ret konusunun getirilmesini eleştirdi.
Vicdani retle ilgili yapılacak yasanın anayasaya da aykırı olduğunu savunan Öztürk, ülke için askerliğin önemini anlattı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER