“Akıncı tribünlere oynuyor”

Tatar, 26 Şubat’ta yapılacak liderler görüşmesinden umudu olmadığını söyledi

“Akıncı tribünlere oynuyor”

 Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis arasınmda  26 Şubat’ta yapılacak görüşmeden bir beklentisi olmadığını açıkladı.

Tatar “Tribünlere oynamaktadırlar. Çünkü Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Sayın Akıncı, görüşme fotoğraflarıyla sahnede olmaya çalışıyor” dedi.
UBP Genel Başkanı Tatar, katıldığı bir televizyon programında gündemdeki konuları değerlendirdi. 
Tatar, özel sektörde ek maaş desteği ile ilgili “Bu çalışma yerli istihdamı desteklemiyor” görüşünü ifade etti.
Ersin Tatar, “Hükümetin kafası karışık… Sayın Zeki Çeler’in çalışması hükümetin onayı olmadan gündeme geliyor. Başbakan rahatsız.  Ana gündem meselesi olmaması gerekirdi diyor. Ham bir konu. Daha net değil ve hükümetin kararı yok diyor… Nasıl olur da bir bakan bunu gündeme getiriyor? Sayın Zeki Çeler devletin parası ile şov yapmaya çalışıyor. Biz bu oyuna gelmeyiz. Bu ülkede çalışan her birey için geleceği iyi hesaplamalıyız…” şeklinde konuştu.
Tatar, UBP’nin asla sendikalaşmanın ve özel sektör çalışanının karşısında olmadığını, yapılmak istenenin özel sektöre ve çalışanlarına da zarar vereceğini düşündükleri için tepki gösterdiklerini ifade etti.

Günü gelince konuşulur
UBP’nin ana muhalefet görevini en iyi şekilde yürüttüğünü kaydeden Tatar, şöyle konuştu:
“İktidar olmayı istiyoruz ama alengirli oyunlara, vekil transferlerine girmeyiz. Zamanını bekleriz. UBP bu gidişle herhalde tek başına iktidar da olur. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi, bu zorlama hükümetin sürmeyeceği konuşulmaktadır. İş dünyası da tedirgindir. Top gelirse oturur konuşuruz. Söz, yetkili kurullarımızdadır. Günün sonunda yetkili kurullar karar verir. Zamanı geldiğinde, Cumhurbaşkanlığı, hükümet oturur konuşulur. Ben Genel Başkanım; böyle isterim diye bir şey olmaz. Yetkili, kurullar karar verir.”
Tatar, “Çok dikkati olmak zorundayız. Siyasetin değişkenliği içinde bu işler nasıl olur, oturur konuşuruz ama mantıklı olmalıyız” diye de ekledi.
Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ziyareti sonrası bazı çevrelerin kutuplaşma yaratmaya çalıştığını belirten Tatar, “UBP bazı meselelere daha da fazla sahip çıkma adına siyasetini daha da olgunlaştıracaktır. Eğer bazı hedeflerimiz varsa siyasetimizi ona göre şekillendirmek durumundayız” ifadelerini kullandı.

Karar yetkili organların
UBP’nin kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkarma arayışı içinde olduğunu ifade eden Tatar, “Ama günün sonunda bütün bunlar yetkili kurullarda şekillenecek. Kesin konuşmamak lazım ama şartlı hükümet de kurulmaz, kurmayız. Bu bize yakışmaz. Şartlı hükümet kuracağız da şunu destekleyeceğiz, böyle bir şey parti gündeminde şu an yok. İleride hükümet de ne olur ne olmaz o ayrı bir konu. İleride bir takım durumlar ortaya çıkabilir mi? Bunu şimdiden söylemek mümkün değildir. Ama tüm konuları yetkili organlarda günü geldikçe, UBP’ye yakışır bir şekilde, mantıklı olarak hedeflerimizin yakalanması adına enine boyuna tartışmak lazım” diye konuştu.

İki devlet aklın yoludur
“Crans-Montana sonrası ‘bizim nesil bu fırsatı kaçırmıştır’ diyen Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, ortada zemin yokken şimdi alelacele masaya oturmaya çalıştığını” savunan Tatar, federasyonda ısrar etmenin 50 yıldır bir yarar sağlamadığının görüldüğünü söyledi.
Ersin Tatar, UBP’nin, AB çatısı altında iki devlet formülünü akıllı yol olarak gördüğünü ifade etti. Tatar, “Bu politika Sayın Akıncı’da yok. 26 Şubat’ta yapılacak görüşmeden de bir beklentimiz yok. Tribünlere oynamaktadırlar. Çünkü Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Sayın Akıncı, görüşme fotoğraflarıyla sahnede olmaya çalışıyor” iddiasında bulundu.

Basın Konseyi’nin yemeğine katıldı
Öte yandan Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Basın Konseyi’nin dayanışma yemeğine de onur konuğu olarak katıldı.
Yemekte konuşma yapan Ersin Tatar, ülkeyi ve halkı sevdiklerini, Anavatan Türkiye ile yakın ve kardeşçe ilişkilerin de hep sürmesinden yana olduklarını kaydetti.
Basının önemine değinen Tatar, Kıbrıs Türk basınının usta kalemleri ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Tatar, “KKTC’nin kalkınmasında duyarlı, sorumluluk sahibi basına da büyük görevler düştüğünü” vurguladı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER