banner556

Akıncı’ya mektup gönderdi

Akdoğan’daki okuldan bayrağı indirip götüren Rum gencinin babası özür diledi

Akıncı’ya mektup gönderdi

   Akdoğan’daki ilkokuldan çalınan Türk bayrağının, Birleşmiş Milletler aracılığıyla, iade edileceği belirtilirken, saldırıyı gerçekleştiren 16 yaşındaki Rum gencinin babası Kıbrıslı Türklerden özür dileyen bir mektup yazarak, bunu Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya gönderdi. Habere göre, 16 yaşındaki gencin babası ayrıca neden olduğu krizden dolayı oğlunun duyduğu pişmanlığı da dile getirdi.

   Politis gazetesi,   her iki toplumdaki inisiyatif grubunun, olayın en iyi şekilde kapanması için çaba gösterdiğini, buna bağlı olarak Kıbrıslı Rum inisiyatif grubunun, 16 yaşındaki gencin indirdiği Türk bayrağını, gerek 16 yaşındaki gencin ailesi, gerekse Akdoğan’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin tamamen olur görüşüyle,  BM aracılığıyla teslim etmesinin beklendiğini yazdı.
   Gazete, aynı haberinde, bayrak direğinden Türk bayrağını indiren ve Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın fotoğrafını okuldan çıkaran 16 yaşındaki Kıbrıslı Rum gencin ailesi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya mektup göndererek, bu olayın Akdoğan’da yaşayan Kıbrıslı Türklerle Akdoğan kökenli Kıbrıslı Rumlar arasındaki işbirliğini ve iletişimi bozması için bir bahaneyi teşkil etmemesi temennisinde bulundu.
   Tüm belirtilerin, Türk bayrağının iade edilmesi durumunda KKTC polisinin söz konusu genç hakkındaki tutuklama emrini kaldırmasına olanak sağlayacağını gösterdiğini yazan gazete, tutuklama emrinin, yağmalamayla ilgili değil hırsızlık suçlamasıyla ilgili olduğunu belirtti.
   UNFICYP Sözcüsü AleemSiddique, Rum Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, konunun, Kıbrıs Türk tarafınca kendilerine iletildiğini ve bunu takip ettiklerini söyledi.
   Her iki tarafla da işbirliği yaptıklarını söyleyen Siddique, iki taraf arasındaki mesaj teatisini kolaylaştırmanın ötesinde BM’nin bu konuda açıklama yapmasının beklenmediğini de ifade etti. 

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner455