banner556

Altın ve petrol zengini KKTC kapıları kapadı

Ülkeye giriş yapacak herkese 7 günlük karantina şartı getiren hükümet, vatandaş olsa bile otel masraflarının bundan böyle devlet tarafından ödenmeyeceğini açıkladı

Altın ve petrol zengini KKTC kapıları kapadı

 Kuzey Kıbrıs’ta Coronavirüs vaka sayısı dünyanın en düşük seviyesinde olmasına karşın, Sağlık Üst Kurulu’nun aldığı kararlar üzerine ülkeye girişler sadece turistler için değil, vatandaşlar için de büyük ölçüde kapanmış oldu. Bir günlük ziyaret için dahi adaya gelmek isteyenler, negatif PCR sonuçlarına rağmen bir hafta süreyle karantinaya alınacak ve bundan böyle vatandaş olsa bile karantina masraflarını bizzat kendileri karşılayacak.

   Maliye, Sağlık, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından dün alınan yeni kararlardan sonra Diyalog’u arayan çok sayıda vatandaş tepkisini dile getirdi. Özellikle Türkiye ve İngiltere’den gelecek olan öğrencilerin PCR testi yaptırıp para ödediğini belirten aileler, karantina masraflarının devlet tarafından karşılandığı gerçeğini dikkate alarak hareket ettiklerini ifade ederken “şimdi son dakika kararlarıyla bu uygulamadan vazgeçilmesi bizleri zora soktu” dedi.
   Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner ise yaşanan son gelişmelerle ilgili kısa değerlendirmesinde    “Bu ülkede tarım, sanayi ve hayvancılık iflasa gidiyorsa ki gidiyor bir zahmet bunun ana nedeninin ülkede pandemi nedeni ile turist ve öğrenci olmadığını da açıklayalım” dedi. 

Karantinasız girişler durduruldu
Maliye Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yeni uygulamayla ilgili ortak yazılı açıklama yaptı.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Dairesi de uygulamayı notam olarak yayınladı.

Ortak açıklama ile yayınlanan yeni uygulama şöyle:
1.  Ülkemize girişlerle ilgili risk kategorileri tek kategoriye indirilmiştir. Buna göre yurt dışından ülkemize giriş yapacak kişiler, son 3 gün içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucu ile kapıdaki Sağlık Bakanlığı görevlisine ibraz etmek koşulu ile giriş yaparak 7 gün karantina uygulamasına tabi olacaklar ve karantina bitiminde PCR testleri yapılacaktır. Ülkeye girişte negatif PCR test sonucunu teslim etmemeleri durumunda ise ülkeye alınmayacaklardır.

2. Ülkemize düzenlenecek Charter seferlerle, özel uçaklarla, tarifeli seferlerle giriş yapmak amacıyla 
3 gün ve daha kısa süreli karantinasız giriş uygulaması iptal edilmiştir. İşbu notam tarihleri arasında ülkemize karantinasız girişler durdurulmuştur.

3. Resmi görev veya sağlık nedenleriyle yurt dışına gidenlerin karantina uygulamaları Sağlık Bakanlığına müracaat etmeleri halinde değerlendirilecektir.

4. Hava yolu ile ülkemize gelmek amacıyla bilet kesecek kişilerin ilgili şirketler tarafından HES kodlarının kontrol edilerek geliş biletlerinin kesilmesi gerekmektedir. HES kodunda temaslı ve/veya Covid-19 pozitif olduğu belirlenen kişilere bilet kesilmemesi gerekmektedir. Ülkeye girişte yapılan 2. PCR sonucu Covid pozitif çıkan kişilerin HES kodunda Covid pozitif olduğu ve/veya temaslı olduğu saptanan kişilere bilet kesen şirketlere Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında cezai işlem uygulanacaktır.

5. Ülkeye giriş yapacak 0-5 yaş grubundaki çocuklardan PCR test sonucu istenmeyecektir.

6.  PCR testleri yalnızca Türkçe ve İngilizce dillerinde kabul edilecektir.

7. Yukarıda belirtilen uçağa biniş tarihinden önceki 3 günlük süre, PCR numunelerinin veriliş tarihi baz alınarak değerlendirilecektir.  Gün hesabı yapılırken yolcuların test sonuç belgelerinde yazan tarih ile seyahat edecekleri tarih arasında gün hesabı yapılması yeterli olup, spesifik saat hesabı yapılmasına gerek yoktur.

8. Seyahat başlangıç tarihinden 4 gün önce veya daha eski tarihlerde alınan PCR test sonuçları ülkeye girişlerde geçerli sayılmayacaktır. Bu şekilde test ibraz eden kişiler ülkeye alınmayacaklardır. Seyahat başlangıç tarihi bağlantılı uçuşlarda ilk uçağa biniş tarihidir. 

9. Türkiye'den KKTC'ye gelecek yolcuların PCR test sonuçlarının üzerinde QR kodu olma zorunluluğu vardır.

10. Tüm test ve karantina ücretleri KKTC vatandaşı olsun veya olmasın ülkeye gelen yolcular tarafından karşılanacaktır. Ülkeye giriş yapmak isteyen kişiler, aşağıdaki hesap numaralarına karşısında yazan ücretleri ödeyerek alacakları dekontla uçuş yapabileceklerdir. Hava yolu şirketleri dekontlarını ibraz etmeyen yolcuları uçağa kabul etmeyeceklerdir.

11. Birleşik Krallık'tan gelecek yolcuların NHS (İngiltere Ulusal Sağlık Servisi) testleri girişte kabul edilecektir. İngiltere'nin kapalı olması dolayısıyla test sonucunu print yapamayan yolcuların NHS'nin göndermiş olduğu SMS de geçerli kabul edilecektir. Ayrıca Birleşik Krallık'ta eğitim gören KKTC uyruklu öğrencilerin kendi üniversiteleri tarafından yapılan tüm Covid-19 testleri geçerlidir. Uygulama sadece Birleşik Krallık ile sınırlıdır.

12. Türkiye'ye kısa süreli ziyaret gerçekleştiren KKTC vatandaşlarının KKTC'ye dönerken KKTC'den alınan son 3 gün içerisindeki PCR testleri geçerlidir. Bu kişiler KKTC'ye girişlerinde 7 günlük merkezi karantina uygulamasına tabidir.

13. İşbu uygulamalar 8 Aralık 2020 ile 23 Aralık 2020 tarihleri arasında (her iki tarih dahil) geçerli olacaktır.”

Banka hesap ve iban numaraları açıklandı

Açıklamaya göre, karantina ücretlerinin yatırılacağı banka hesap numaraları ve iban numaraları da şöyle: 
“Alıcı Adı: KKTC Maliye Bakanlığı
Alıcı Adresi: KKTC Maliye Bakanlığı Lefkoşa-KKTC
Banka Adresi: Şht. Mustafa Ahmet Ruso Sokak No: 11 Küçük Kaymaklı Lefkoşa KKTC
TC ZİRAAT BANKASI
TL                        2.255 TL
HESAP NO: 40298710-5001
UBAN:TR290001000860402987105001
USD                        289 US$                                                                    
HESAP NO: 40300032-5001
IBAN:TR470001000860403000325001
EURO                        238 Euro
HESAP NO: 40298710-5002
IBAN:TR020001000860402987105002
GBP                        214 STG
HESAP NO: 40298710-5004
IBAN:TR450001000860402987105004
TCZBTR2A.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 2 yıl Önce

Allah akıl fikir versin bu zihniyet varkenKKTCyi kimsenin izole etmesine gerek yok itinayla kendi bacagina sıkan mentalite böyle devam ediniz bu gidişle zaten 82.il olma yolundasınız efendim

hasan aybulut
hasan aybulut @Turkish power - 2 yıl Önce

At at tut. Leplebi cemaatinden tesbih cekme dersi alalimmi yani!!!!

İlhan özcan
İlhan özcan - 2 yıl Önce

Devlet memurunun maaşını Türkiye öder nasıl olsa.

Fevzi Ogelman
Fevzi Ogelman - 2 yıl Önce

Direkt ucuslar gelecekse 82inci il olalim.

AYŞE ÇEBİ
AYŞE ÇEBİ - 2 yıl Önce

Hükümetimizin almış olduğu karara istinaden;

Kanunların kamu yararının sağlanması amacına yönelik olması, genel, objektif, adil kurallar içermesi ve hakkaniyet ölçütlerini gözetmesi ve kazanılmış hakları ihlal etmemesi anayasanın ikinci maddesinde belirtilen hukuk devleti olmanın gereğidir. Bu nedenle kanun koyucunun hukuki düzenlemelerde kendine tanınan takdir yetkisini anayasal sınırlar içinde adalet, hakkaniyet ve kamu yararı ölçütlerini gözönünde tutarak kullanması gerekir.
Alınan bu karar her ne kadar doğru olsa da karar tarihinden itibaren yapılan işlem ve eylemlere karşın uygulanmalıdır fikrimce.
Biletini bu kararı bilmeden almış vatandaşların mağduriyetlerinin düşünülmesi hükümetin bir sorumluluğudur. Kaldı ki bu karar geç alınmış bir karar olmakla birlikte 23 üne kadar değil tehlike azamiye indirilinceye kadar geçerli olması gerekir di, ki eğer karar vatandaşın sağlığı için di ise.

mehmet ilker
mehmet ilker - 2 yıl Önce

Tehlikeli oyunlar bitsin gayri.Bizim Adada erken emekli olur koyunlar.Gunesi överken yanip kavrulmayalim

Turkish power
Turkish power - 2 yıl Önce

Daha cok alacagin dersler var dersini almista ediyor ezber olacaksin zangoc tesbihine evet muslumsn tesbihine hayir mi sizi gidi sizi

SIRADAKİ HABER

banner456

banner472