banner564
banner556

Belediyeler rahatlayacak

Bakanlar Kurulunun onayladığı yasa tasarısına göre yerel yönetimlerin borçlarının yapılandırılması 2020 yılının ocak ayında devreye girecek

banner611
Belediyeler rahatlayacak
banner598
banner616
Tuğçe Ülkü AYDIN
Bakanlar Kurulu ilk resmi toplantısında çeşitli konularda kararlar aldı.
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu’nun, borçların yapılandırılmasını düzenleyen Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı’nı onayladığını belirterek, düzenlemeye göre borçların yapılandırılmasının 2020 yılının Ocak ayında devreye gireceğini açıkladı. 
Özersay, Bakanlar Kurulu’nun ayrıca Meclis’te bekleyen ve kadük olan yasa ve önergelerin güncellenmesi, kiralık araç plakaları ile ilgili çalışma yapılması, kanser hastalıklarında bildirim zorunluluğu getirecek yasal düzenleme ve bakanlıklara bağlı Daireler Tüzüğü’nü karara bağladığını  duyurdu. 
Başbakan Tufan Erhürman başkanlığındaki toplantının ardından Bakanlar Kurulu Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıklama yaptı.
Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu’nun ilk resmi toplantısını yaptığına işaret ederek, toplantıda ülkenin yönetilmesiyle ilgili bazı konuların gündemlerine geldiğini, bunun yanında çok sayıda konuyu görüştüklerini ve bazıları hakkında alınan kararlar olduğunu aktardı.
Bakanlar Kurulu’nun Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı’nı onayladığını bildiren Özersay, yasaya göre, belediye personelinin primlerinin ve aynı zamanda belediyelerin vergi borcunun yeniden yapılandırılması gibi bir yasal zorunluluk olduğunu ve uygulamanın bu yılın başından itibaren yürürlüğe gireceğini anımsattı.
Bazı belediyelerin bu konuda ara emri aldığını anımsatan Özersay, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla borçların yapılandırılması konusunun bu yıl değil, 2020 yılı başından itibaren devreye gireceğini ve bu arada da belediyelerin mali sıkıntıya düşmelerini engellemek amacıyla gerek personel, gerekse belediye gelirlerinin arttırılması açısından bir çalışma yapılacağını söyledi. 

Kadük olan yasa ve önergelerin canlandırılması 
Öte yandan Bakanlar Kurulu’nun bir önceki hükümet döneminde hazırlanan ve Meclis’te belli bir aşamaya gelen, ancak tarihlerinin geçmesi nedeniyle kadük olan yasa ve önergelerin yeniden canlandırılması, yasalaştırılması için bir çalışma yaptığını ifade eden Kudret Özersay, bir öncelik listesi belirlenerek, süresi geçmiş bazı yasa tasarısı ve yasa önerilerinin yeniden canlandırılması yönünde çalışma başlatma kararı aldığını kaydetti. 

Kiralık araç plakaları için çalışma yapılacak
Bakanlar Kurulu Sözcüsü Özersay, toplantıda “kiralık araçların plakaları” konusunu da görüştüklerini de açıkladı ve bu konuda trafik güvenliğiyle ilgili bazı sıkıntılar olduğunu, farklı kurumlardan görüşler alındığını, kiralık araçlarının plakalarının trafik güvenliği açısından doğru zemine oturtulması için çalışma yapma kararı üretildiğini duyurdu. 


Kanser hastalıklarına bildirim zorunluluğu 
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, kanser hastalıklarında bildirim zorunluluğu getirecek bir yasal düzenlemenin söz konu olduğuna işaret ederek, ancak yasa tasarısının kadük olduğunu, Bakanlar Kurulu’nun da bunun ivedi bir şekilde canlandırılması yönünde karar aldığını kaydetti. 
Yaş, cinsiyet ve meslek bağlamında kanser hastalığında bildirim zorunluluğu getiren bir yasal düzenlemenin Meclis’te atılacak adımlarla kısa bir süre sonra yürürlüğe konulacağını vurgulayan Özersay, hükümetlerinin,ülkede hızla artan kanser vakalarının kayıt altına alınması ve kanser haritasının sağlıklı bir şekilde tespiti açısından bunu önemsediğini vurguladı. 
Kudret Özersay, bakanlıklara bağlı kurum ve kuruluşlar için kadro tüzüğünü de, hangi bakanlık altında kaç tane müsteşar olacağını netleştiren ve her hükümet kurulduğunda aslında yürürlüğe konulması gereken ikincil işlemi, bugün alınan kararla sonuçlandırdıklarını kaydetti. 
Özersay, “Hükümetin çalışmalarının daha seri ve sağlıklı yapılması açısından zaten atılması gereken bir adımdı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2018, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474