‘Bizi öldürecekler’

Tutukluluk süresinin 3 gün daha uzamasına tepki gösteren Bulut Akacan, mahkeme çıkışında bu işin siyasi olduğunu söyleyip, hükümeti eleştirdi ve ilginç bir iddiada bulundu:

‘Bizi öldürecekler’
banner432

 Suna ERDEN

Daha önceden husumetli olduğu iş adamı Erhan Başay ile aralarında çıkan tartışmada iki koruması ile birlikte olay çıkaran Bulut Akacan ile Vasıf Kurbanov ve Orçun Özorçun dün yeniden mahkemeye çıkarıldı. 
Erhan Başay ile yanında bulunan İzzet Asımoğlu’nun ciddi şekilde darp edilmesi ile ilgili tutuklandıktan sonra hücre yerine hastanede yatan Akacan, ambulans ile mahkemeye getirildi. 
Girne kaza Mahkemesi’nde görüşülen tutukluluk duruşması önceki yoğun bir kalabalık bekleyişe geçti. Bulut Akacan ile korumalarına yakın isimler mahkeme avlusunu doldurdu.
Ambulans ile mahkemeye getirilen Akacan, araç içerisinde yarım saat bekletildikten sonra mahkeme salonuna getirildi.
Akacan, araçtan iner inmez onu bekleyenler tarafından alkışlandı. Oldukça gergin olduğu gözlemlenen işadamı tutukluğuna isyan etti. Akacan, duruşmaya götürülürken, “Hükümet yargıya ve polise müdahale ediyor. Bu işi siyasete çevirdi. Şov yapıyor. Normal bir vatandaş olsa bir günden fazla kalmaz” dedi. Akacan ayrıca ilginç bir iddiayı gündeme getirdi ve “Bizi öldürecekler” dedi.

Soruşturma sürüyor
Uzun bir bekleyişin ardından duruşma başladı. Yargıç Meltem Dündar huzurundaki davada zanlılar için Avukat Mustafa Asena hazır bulundu. 
Soruşturmayı yürüten Girne Adli Şube’de görevli polis memuru Hüseyin Soyel, olayın 7 Ocak saat 14.00 sıralarında, Salih Miroğlu Caddesi üzerinde meydana geldiğini söyledi. Soyel, olayla ilgili kamera görüntülerini tek tek incelediklerini ifade ederek, elde edilen bulguları aktardı. 
Soyel, Erhan Başay ile arkadaşı Zeki Asımoğlu’nun Cadde üzerinde bulunan bir restoranda bulunduğu esnada zanlı Kurbanov’un yanlarına gittiğini ve bir süre kaldıktan sonra dışarı çıktığını ifade etti.
Dışarı çıkan zanlı Kurbanov’un Akacan’a bir şeyler söyledikten sonra bu kez hem Akacan hem de iki korumasının içeri girdiğini kaydeden polis, olayların da bu dakikadan sonra başladığını açıkladı.
Soruşturmayı yapan polis, Akacan’ın, Başay ve Asımoğlu’nun yanına gittiğini, masalarına oturduğunu, sert bir şekilde elini masaya vurup konuşmaya başladığını söyledi. 
Polis, bu esnada zanlı Özorçun’un, Başay’ın boğazını sıktığını, yüzüne tokat attığını ve Kurbanov ile birlikte yerde sürüklediklerini ifade etti.

Hayati tehlikesi yok
Zanlı Özorçun’un Başay’ı tuttuğunu, Akacan’ın ise darp ettiğini açıklayan polis, zanlı Kurbanov’un ise Asımoğlu’nun yüzüne 3-4 kez yumruk atıp ciddi şekilde darp ettiğini ifade etti. 
Polis, darp edilen Asımoğlu’nun alt dişlerinin kırıldığını, kafatasında çatlak oluştuğunu söyledi.
Soyel, Zeki Asımoğlu’nun Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine sevk edildiğini, üç gündür tedavisinin sürdüğünü, sabah taburcu edilmesi beklenirken kulak kristallerinde oluşan hasar nedeni ile baş dönmesi sorunu yaşadığını ve taburcu edilmesinin ertelendiğini söyledi. Soyel, Asımoğlu’nun hayati tehlikesi bulunmadığını belirtti.
Olayla ilgili üç günde yapılan soruşturmayı da aktaran polis, on görgü tanığının dokuzundan ifade aldıklarını, bir tanığa ise henüz ulaşamadıklarını ifade etti. Emare alınması gereken kamera görüntüleri olduğunu, ifadelerin alınmaya devam edeceğini, Asımoğlu’nun henüz taburcu olmadığını ve soruşturmanın devam ettiğini kaydeden polis, zanlıların 3 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.
Polisin ardından söz hakkı alan zanlıların avukatı Mustafa Asena, öncelikle tutukluluk süresine itiraz etti ve soruşturmanın tamamlanmış olduğunu savunarak, teminat talep etti. Asena, Asımoğlu’nun hayati tehlikesi olmadığını, zanlıların serbest kalması halinde soruşturmanın geri kalan kısmına etki edemeyeceğini söyledi. Asena,  ayrıca olayın abartıldığını, davada siyasilerin ve basının kışkırtması olduğunu savundu.

Asena: Olay abartıldı
Asena mahkemenin zanlıların tutukluluk süresini uzatması halinde ise Akacan’ın doktor gözetiminde kalmasını istedi. Zanlı Akacan’ın geçtiğimiz Eylül ayında anjiyo olduğunu, şimdi ise troponin değerlerinin yüksek çıktığını ve risk altında olduğunu söyleyerek, tutukluluk süresini mahkemede geçirmesini talep etti.
Yargıç Meltem Dündar, zanlının sağlık durumu ile ilgili kendisine rapor sunulmadığını,  daha önce doktorlar tarafından verilen 72 saat hastanede kalması yönündeki rapor süresinin ise dolduğunu ifade etti. Dündar, hastanede gözetim altında kalıp kalamayacağına dair yeni bir doktor raporu gerektiğini söyledi. Yargıç Dündar, zanlıların 3 gün tutuklu kalmasına, Akacan’ın ise hücrede mi hastanede mi kalıp kalmayacağına konusunun ise doktor raporlarıyla belirleneceğini söyledi.

Akacan: Olay siyasi
Mahkemenin hakkında üç gün tutukluluk kararı verdiği iş adamı Akacan, iddialarını yineledi. Ambulansa götürülen Akacan, “Bu ülkede kuvvetler ayrılığı bitmiştir. Basit bir darptan dolayı ilk defa bir kişi böyle yargılanmıştır. Siyasidir bu olay. Bizi öldürecekler” dedi. Akacan bu sözleri söylerken onu bekleyenler tarafından uzun süre alkışlandı. 

Doktor hastanede kalması yönünde rapor verdi
Ambulans ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne götürülen Akacan’ın doktor kontrolünden geçirildiğini, troponin değerlerinin yüksek çıkmasından dolayı hastanede kalması yönünde rapor verildiği öğrenildi.  

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER