BM bunu anlamalı

banner453

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının net duruşuna karşın, Rumların siyasi eşitlik temelinde bir çözüme hazır olmadığını belirtti

BM bunu anlamalı
banner432

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının net duruşuna karşın, Kıbrıs Rum tarafının BM parametreleri çerçevesinde, siyasi eşitlik temelinde bir çözüme hazır olmadığının, yeniden kendileri tarafından teyit edildiğini belirtti. Akıncı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Güvenlik Konseyi’ne sunacağı raporunda, Kıbrıs’ta tarafların BM parametrelerinde çözüm ve bu amaçla hazırlanmaya çalışılan referans kavramlarının oluşturulmasına ilişkin tutumlarının net ve tarafsız bir şekilde yer almasının gerekliliğinin açık olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ta çözümün, her şeye sıfırdan bir daha başlayarak değil, Genel Sekreter’in de ifade ettiği üzere, mevcut yakınlaşmaları ve 11 Şubat 2014 tarihli mutabakat metnini geçerli sayan, 30 Haziran 2017 çerçevesine dayanan, çözüm odaklı ve ucu açık olmayan takvimli bir süreçle mümkün olduğunu ifade etti. Akıncı, “Çözümsüzlükten en fazla zarar gören taraf olan Kıbrıs Türk halkının, zarar gördüğü koşulların ortadan kaldırılması, Kıbrıs’a barışın gelmesi için cesaretle sürdürdüğü kararlı ve samimi tutum daha fazla görmezden gelinmemelidir. Kıbrıs’ta devam eden statüko kısa vadede Kıbrıs Türk toplumuna zarar verse de, daha uzun vadede statükonun Kıbrıs Rum toplumu için de iyi sonuçlar üretmeyeceğinin bilincinde olunmalıdır” dedi.

Akıncı, yoğun kabullü bir gün geçirdi
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün, Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği Başkanı Enver Mamülcüoğlu ve Yönetim Kurulu üyelerini, Londra Kıbrıs Türk Gençlik Birliği İngiltere Başkanı Nafiye Horozoğlu ve beraberindekileri, Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) Rektörü Prof. Dr. Turan Aksoy, Rektör Yardımcısı Lale Dilbaş, Genel Sekreter Vacide Gören ve Arkın Innovation Hub Direktörü Tobia Repossi’yi ve İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve beraberindekileri kabul ederek ayrı ayrı görüştü. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER