banner564
banner556

Çağlayan Parkı canlanacak

Lefkoşa Halk Dansları Festivali 23 Ağustos’da başlıyor

banner611
Çağlayan Parkı canlanacak
banner598
banner616
 “11. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali”, 23-27 Ağustos tarihleri arasında Çağlayan Parkı’nda yapılıyor.
   Festival öncesinde, bölgesinin eski ruhunu yeniden yaşatabilmek için 21 ve 22 Ağustos tarihlerinde Çağlayan Parkı’nda sinema geceleri düzenlenecek.
   Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB), festivali, Gençlik Dairesi Müdürlüğü’nün desteği ve kültür sanat dernekleri ASDER, FOGEM, FOLKDER, Gençlik Merkezi, GÖÇTAŞ, HASDER ve TUFAD’ın katkılarıyla gerçekleştiriyor.
   LTB’de düzenlenen basın toplantısında festival hakkında bilgi verildi. Dernek temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ve Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu birer konuşma yaptı.
  Bu yılki festivalin koordinatörlüğünü üstlenen FOGEM Başkanı Salahi Döşemeci de festival programı hakkında bilgi verdi. 
   Salahi Döşemeci, 23 – 27 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek festival öncesi Çağlayan bölgesinin eski ruhunu yeniden yaşatabilmek için 21 ve 22 Ağustos tarihlerinde Çağlayan Parkı’nda “Sinema Geceleri” yapılacağını belirtti.
   Festival süresince ayrıca 24 – 25 Ağustos tarihlerinde arasında Streetball Turnuvası düzenleneceğini söyleyen Döşemeci, spora ilgi duyan gençlerin de festivale dahil edilmesi hedefiyle organizasyonları çeşitlendirdiklerini dile getirdi.
   Döşemeci, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tüm gösterilerin Çağlayan Park’ta yapılacağını belirterek, Güney Kore, Meksika, İspanya ve Türkiye’den gelen konukların yanında Lefkoşa’da faaliyet gösteren 7 derneğin halkoyunları ekipleri, dans grupları ve müzik gruplarının festival süresince performanslar sergileyeceğini söyledi.

Eroğlu: Güzel bir örnek

    Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu ise, gerek belediye, gerek ise sivil toplum örgütleriyle işbirliği içerisinde gerçekleştirilen bu organizasyonun kurumlar arası işbirliği ve yardımlaşmanın güzel bir örnek olduğunu belirtti.
   Her alanda olması gereken bu yardımlaşma ruhunu kendilerinin en güzel şekilde sergilediklerini ifade eden Eroğlu, amaçlarının yurtdışından gelen katılımcı gençlerin ülkeyi en iyi şekilde tanıyıp, ülke gençleriyle kardeşlik köprüleri kurmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Harmancı: Güzel bir olay

   LTB Başkanı Mehmet Harmancı, güzel bir olaya imza atmanın onurunu yaşadıklarını kaydederek, “Özellikle dernekler arası işbirliğinin bu kadar kıt olduğu bir coğrafyada 7 derneğin biraraya gelerek festivaline sahip çıkması büyük bir gurur ve onurdur” dedi.
   Festivalin Lefkoşa’da yapılıyor olmasının kendisi için de ayrı bir heyecan yarattığını söyleyen Harmancı, bir süre yapılmayan festivalin geçen yıl derneklerle işbirliği içerisinde yapılıyor olduğunu belirtti. Harmancı, festivalin halk tarafından da benimsenmesi temennisinde bulunarak, Çağlayan Parkı’nı yeniden canlandırmanın mutluluğunu yaşadığını kaydetti.
   Lefkoşa’nın ruhunu yeniden yaşatma ve insanların eğlenmesine vesile olmayı amaçladıklarını ifade eden Harmancı, ülke kültürünün önemli bir parçası olan halk danslarının yanı sıra, açık hava sinemasını anımsatmayı ve atıl durumundaki basketbol sahasını canlandırmak istediklerini söyledi.
   Harmancı, “Bu festivalde, Budak Pastanesi ve Anibal ruhunun yaşatılmasını arzuluyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2017, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473