banner564
banner556

DP’yi temsil edecek

12 Ocak’ta Cenevre’de gerçekleşecek 5’li konferansa Denktaş’ın katılacağı bildirildi

DP’yi temsil edecek
Demokrat Parti (DP) Parti Meclisi, 12 Ocak’ta Cenevre’de gerçekleşecek 5’li konferansa katılma kararı aldı. Karara göre, DP’yi Cenevre’de DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş temsil edecek. 
Parti Meclisi toplantısında konuşan Denktaş, Cenevre zirvesine katılıp katılmama konusunda oldukça rahatsız ve kararsız olduğunu dile getirdi.
İzleyici olarak gideceklerini, ancak hâlâ daha liderlerin ne konuşacaklarının belli olmadığını savundu. Akıncı, Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar, Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın dâhil olacağı 5’li konferanstan bahsederken, Rum Lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıs Cumhuriyeti, İngiltere, Türkiye ve Yunanistan’ın katılacağı ‘çoklu konferans’tan bahsettiğini söyleyen Denktaş, “BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ise, Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıslı Türkler, İngiltere, Türkiye, Yunanistan, Çin, Rusya, ABD ve AB’nin de yer alacağı ‘uluslararası konferans’ diyor. Buradaki çelişki bizi de oldukça rahatsız ediyor” diye konuştu.

“Taslak metni talep ettim”
“Taslak metni” görmeden Cenevre’ye gitmenin çok sağlıklı olamayacağını kaydeden Denktaş, Cumhurbaşkanı’ndan taslak metini talep ettiğini belirtti.
“Çözüme bu kadar yakınsak bir taslak metin olmalıydı” diyen Serdar Denktaş; “metin ortada olmadığına göre henüz çözüme de yakın değiliz. Benim taslak metin istememe gülenler aslında kendi hallerine gülmelidirler” diyerek halkın yanlış bilgilendirilmesini kınadığını söyledi. 
Cumhurbaşkanlığı’nın geçtiğimiz hafta kendilerine “uzlaşma belgeleri” adı altında bir belge sunduğunu belirten Denktaş, uzlaşma belgelerini incelediklerini, Rum liderin açıklamalarına göz attıklarında çelişkilerin her geçen gün arttığının görüldüğünü savundu.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2016, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473