banner564
banner556

‘Durumu şeytanlaştırıyor’

Akıncı, Anastasiadis’in Londra’daki konuşmasının, siyasi eşitlik içinde bir ortaklık anlayışından çok uzak olduğunu belirtti

‘Durumu şeytanlaştırıyor’

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Londra konuşmasının, yine siyasi eşitlik içinde bir ortaklık anlayışından çok uzak olduğuna dikkat çekti.

Akıncı, siyasal eşitlik ile etkin katılımın artık yerleşmiş bir BM parametresi olduğunu, geçmiş mutabakatlar arasında bulunduğunu belirtti. Akıncı,” Hala geçmiş mutabakatları inkar eden, kararlara etkin katılımı şeytanlaştıran bir söylemi devam ettiriyor” ifadelerini kullandı.
Akıncı, Anastasiades’in bunu kabul etmediğini BM Genel Sekreterine de anlatması gerektiğini vurguladı.
Sosyal medya hesabında yaptığı açıklamayla Anastasiadis’in söylemlerine değinen Cumhurbaşkanı Akıncı şunları kaydetti. 
“Sayın Anastasiades’in Londra konuşması, yine siyasi eşitlik içinde bir ortaklık anlayışından çok uzak. Hala geçmiş mutabakatları inkar eden, kararlara etkin katılımı şeytanlaştıran bir söylemi devam ettiriyor. 
Kıbrıslı Türklerin öteden beri var olan haklı bir talebini Türkiye’nin dayatması olarak takdim etmek de işine geliyor. 
Zorluklarımız çok ve tek yanlı değil; çeşitli yönlerden gelen zorluklara karşı mücadelemize devam ediyoruz. Kıbrıs Türk halkının eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde, özgün kimlik ve kişiliği ile uluslararası hukuk temelinde var olma hakkını koruma kararlılığı içinde BM Genel Sekreteri ile görüşmeye gidiyoruz. 
Siyasal eşitlik ve etkin katılım artık yerleşmiş bir BM parametresidir ve geçmiş mutabakatlar arasındadır. Anastasiadis bunu kabul etmediğini BM Genel Sekreterine de anlatmalıdır.”

Akıncı New York yolcusu
Bu arada Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün New York’a gitmek üzere KKTC’den ayrılacak.
Cumhurbaşkanı Akıncı, ülkeden ayrılmadan önce saat 08.15’te Ercan Havalimanı’nda basın toplantısı da düzenleyecek.
Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle gerçekleştireceği New York ziyaretinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşecek. Akıncı’nın, temaslarını tamamlamasının ardından 2 Ekim çarşamba günü adaya dönmesi bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Akıncı’ya New York temasları sırasında Özel Temsilcisi Erhan Erçin, Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ ve Sözcüsü Barış Burcu eşlik edecek.
Cumhurbaşkanı Akıncı, dünkü sosyal medya paylaşımında New York’a gitmeden Ercan Havaalanı’ndaki basın toplantısında daha geniş bilgiler vereceğini belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner465