Elcil: Gericileri sevindirmeyin

banner453

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi Akıncı’yı ziyaret ederek, müzakerelerin devamı yönündeki görüşlerini iletti

Elcil: Gericileri  sevindirmeyin
banner432
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İki Toplumlu Barış İnisiyatifi heyetini kabul etti. İnisiyatif yetkilileri, Akıncı’ya müzakerelerin devamı yönündeki görüşlerini iletti.
Cumhurbaşkanlığı’nda dün saat 10:00’da başlayan ve yaklaşık 1 saat süren görüşme sonrasında İnisiyatif adına Takis Hadjidemetriu ile Şener Elcil birer açıklama yaptı.
Takis Hadjidemetriu, Cumhurbaşkanı Akıncı’yla yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti ve sonunda kapsamlı bir çözüme ulaşılabilmesi umuduyla müzakerelerin devamı yönündeki görüşlerini Akıncı’ya ilettiklerini söyledi. 
Şener Elcil de, Cumhurbaşkanı Akıncı’yla karşılıklı olarak görüşleri paylaştıklarını ve görüşmelerin kesintiye uğraması konusunu ağırlıklı olarak ele aldıklarını ifade etti.
Enosis ve taksimin Kıbrıs sorununun temelini oluşturan iki problem olduğunu dile getiren Elcil, Enosisin yeniden gündeme gelmesinin Kıbrıs Türk toplumunu rahatsız ettiğini söyledi. Bu konunun görüşme sürecini aksatacak noktaya gelmesinin üzüntü verici olduğunu belirten Elcil, bunun Kuzey ve Güney’de çözüm istemeyen gerici anlayıştaki kişileri sevindirdiğini kaydetti.

KTÖS’ten liderlere “masaya dönün” çağrısı…
Öte yandan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Kıbrıs sorununun ortaya çıkış nedeninin dıştan dayatılan “Taksim” ve “Enosis” politikaları olduğunu belirterek liderlere, provokasyonlara gelmeyerek masaya dönüp bağımsız birleşik federal Kıbrıs için çalışmaya devam etmeleri çağrısı yaptı.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2017, 11:33

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER