banner564
banner556

Emekçilerin sabrı tükendi

Aşam, Dev-İş’in süresiz grev dahil tüm eylem süreçlerini gündeme aldığını bildirdi

Emekçilerin sabrı tükendi

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Başkanı Koral Aşam, 2022 ek bütçe yasasını eleştirerek, belediye emekçilerinin sabrının tükendiğini kaydetti.
Birçok çalışanın kredi borcunu, taksitini, faturasını ödeyemediğini, evine ekmek götüremeyecek pozisyona düşürüldüğünü ifade eden Aşam, süresiz grev dahil tüm eylem süreçlerinin gündemlerinde olduğunu bildirdi.
Aşam yaptığı yazılı açıklamada, uzun zamandan beridir belediyelerde devam eden sorunların artarak büyüdüğünü belirterek, “Bugün birçok belediyede maaş ve sosyal haklar ödemeleri aksamakta, yatırımlar durmuş ve belediyeler kendi kendine yetemez bir duruma gelmiştir” dedi.
Belediyelerin bu konuma gelmesinde kurumlarını popülist-partizan yaklaşımlarla yöneten başkanların da payları olduğunu ifade eden Aşam, ancak tüm süreçleri doğru yönetebilen belediye başkanlarının bile gelinen noktada merkezi hükümetin yanlışları ve ekonomik sorumluluklarını yerine getirmemelerinden dolayı tıkandığını kaydetti.
2020 yılının başından bugüne kadar belediyelerin devlet katkılarına yüzde 25 civarında bir artış yapıldığını ve bu yılın başında ise yüzde 26 oranında bir artış yapılması öngörüldüğünü belirten Koral Aşam, şöyle devam etti:
“Oysaki sadece bir yıllık süreçte enflasyon oranı yüzde 98,12 olurken bu yılın başından itibaren sadece 5 aylık süreçte enflasyon oranı yüzde 43,10 olmuş, haziran sonu itibarıyla yüzde 55’e yükselmesi beklenmektedir.”

Yasa yıllardır geçmedi…
Dev-İş Başkanı Aşam açıklamasında, “Belediyeler Yasası’nın yıllardır geçirilmemesinden dolayı belediyelerin vergilerinin güncelliği kalmamış yasal yetki alanları ile günümüz koşulları arasında farklar oluşmaya başlamış, belediyeler hizmet verme konusunda noksanlıklar yaşamıştır” ifadelerine yer verdi.
Aşam, tüm bu yaşanan olumsuzluklara karşın 2022 yılı ek bütçesinin bir nebze de olsa yerel yönetimlerin sorunlarına çözüm olabileceği ile ilgili düşüncelerinin geçen günlerde onaylanan 2022 ek bütçe yasası ile son bulduğunu belirtti.

“Belediye emekçilerinin sabrı tükendi”
“Merkezi hükümetin, hayatın her alanına hizmet götürmekle yükümlü olan belediyeleri batırmak için elinden geleni yaptığını” ileri süren Dev-İş Başkanı Aşam, belediye emekçilerinin sabrının tükendiğini kaydetti.
Birçok çalışanın kredi borcunu, taksitini, faturasını ödeyemediğini, evine ekmek götüremeyecek pozisyona düşürüldüğünü ifade eden Aşam, “DEV-İŞ’in bu oyunlara karşı sabrı tükenmiştir. Bundan sonraki süreçlerde süresiz grev dahil tüm eylem süreçlerinin gündemimizde olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 10 ay Önce

Ne oldu TC den gelen beleş paralar mi tukendi

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473