banner564

‘Emin adımlarla yürüyoruz’

Başbakan Üstel,  KKTC’yi UBP’nin kurduğunu, şimdi ise dünyayla kucaklaştıracağını söyledi

‘Emin adımlarla yürüyoruz’
banner598

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ünal Üstel,  Yılmazköy ve Alayköy’ü ziyaretinde, KKTC’yi UBP’nin kurduğunu, şimdi ise dünyayla kucaklaştıracağını vurguladı. Üstel, “Kıbrıs’ta artık federasyon görüşmesi diye bir şey yok. Bu adada egemen iki eşti devlet var. Kabul edilirse, oturur konuşuruz. KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyeliğini küçümseyenlere inat, dünyayla kucaklaşma yolunda emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz” dedi.
UBP’den yapılan açıklamaya göre, Başbakan Ünal Üstel hafta sonu ziyaretleri çerçevesinde, Yılmazköy ve Alayköy'de halkla buluştu.
Üstel’e ziyaretlerinde,  UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, ,Lefkoşa İlçe Başkanı ve Milletvekili Ahmet Savaşan,  Milletvekilleri Ziya Öztürkler ve Alişan Şan ile Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu ile partililer de eşlik etti.
Konuşmasının başında, Gönyeli -Alayköy Belediyesi için yerel seçimlerde UBP ve Hüseyin Amcaoğlu’na destek veren halka teşekkür eden Ünal Üstel, "Köylerimiz yalnız değildir. Her hafta sizlerin yanına geliyoruz, sizleri dinliyoruz, bu ülke için, sizler için neler yapabiliriz diye sesinize kulak veriyoruz. Gittiğimiz her bölgede hizmetlerimizin ve uğraşlarımızın karşılığını doğrudan insanımızdan almanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Kıbrıs Türk Halkı’nın her şeyin en güzelini hak ettiğine vurgu yapan Üstel, hükümete gelir gelmez halkın yararına olacak adımları kararlılıkla attıklarını, tozlu raflarda bekleyen yasaları tek tek hayata geçirmeye başladıklarını kaydetti.

Doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz
Üstel, "2008 yılından beri sadece konuşulan ve hep bekleyen Belediyeler Reformu'nu hayata geçirdik. Bize 'belediyeleri batıracaksınız' dediler. Ancak biz doğru bildiğimiz yolda yürümekte ısrar ettik. Zaman bizi haklı çıkardı.  Enerjide kablo ile elektrik ve enterkonnekte sistemini adım adım hayata geçiriyoruz. Anavatan’dan suyu getirdiğimiz gibi enerjiyi de getireceğiz.  Fizibilite çalışması 4-5 ay içinde bitecek ve sonunda istikrarlı bir enerjiye kavuşacağız. Öte yandan Yeni Ercan ile dünyaya olan penceremizi açtık. Şimdi hukuk yoluyla ambargoları kaldırmak için mücadele ediyoruz" diye konuştu.

Sosyal konutların ilk temeli atılacak
Gençlerin kendi topraklarında özgürce yaşamaları,  bölgelerinde konut sahibi olmaları için de çalışmaya devam ettiklerini belirten Ünal Üstel, Alayköy - Yılmazköy bölgesinde kırsal kesim arsalarının hak edenlere yeniden dağıtılacağını, gençlere ayrıca yarım kalan evini tamamlaması ya da kırsal kesim arsasına evini yapması için düşük faizli kredi uygulamasının devam ettiğini kaydetti.
Üstel ayrıca, "Bölge gençlerine vergiden muaf düşük maliyetli sosyal konut projesi için mevzuat çalışmaları tamamlanıyor. Güzelyurt ile eş zamanlı ilk olarak ilk temellerden birini de Alayköy’de atacağı” dedi.

Üreticimize ve hayvancımıza desteğimiz sürecek
Üreticiye ve hayvancıya desteğe de devam edeceklerini de vurgulayan Üstel, “ Eşine az rastlanan bir destek yaratıyoruz.  Teşviklere bütçede 800 milyon TL ayrılmıştı. Yeni bütçede bu rakamı 1 milyar 850 milyon TL yaptık" ifadelerini kullandı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle, Kıbrıs Türk Halkı’nın dünyayla kucaklaşması sürecini başlattıklarını vurgulayan Üstel, “Kıbrıs’ta artık federasyon görüşmesi diye bir şey yok. Bu adada egemen iki eşti devlet var. Kabul edilirse, oturur konuşuruz. KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyeliğini küçümseyenlere inat, dünyayla kucaklaşma yolunda emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474