banner564
banner556

Endişelerini paylaştı

Bakan Nami, müzakere süreci hakkında işadamlarını bilgilendirdi

Endişelerini paylaştı
Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Genç İşadamları Derneği ve İşadamları Derneği temsilcileriyle Dışişleri Bakanlığı’nda, bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.
Nami, sivil toplum örgütlerini, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son nokta hakkında bilgilendirdiği toplantının başındaki basına açık bölümde yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı tüm faaliyetlerle ilgili sivil toplum örgütlerini bilgilendirdiğini söyledi.
Nami, sivil toplum örgütlerinin müzakere süreciyle ilgili görüşlerinin kendilerine ışık tuttuğunu ifade ederek, Dışişleri Bakanlığının da kendi görüşleri, öngörüleri ve endişelerini bu tür toplantılarda paylaştığını kaydetti.
Müzakere sürecinin yeniden başlaması ve yapılan “ortak açıklamanın“ başta olumlu tepkiler aldığını ve ardından yapılan açıklamaların Kıbrıs sorununa yakın zamanda çözüm bulunacağı izlenimini yarattığının altını çizen Nami, “Bugüne kadar sağlanmış yakınlaşmalara sadık kalınması ve ortak açıklamanın zemin kabul edilmesi durumunda, yıllarla değil aylarla ifade edilebilen zaman dilimi içerisinde meseleyi olumlu bir neticeye götürmenin mümkün olacağını” söyledi.
Sürecin, Rum tarafının, önceden üzerinde yakınlaşma sağlanan konulara saygı duymadığı bir noktaya sürüklendiğine işaret eden Nami, bunun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini, bunun el birliğiyle yapılacağını ve STÖ’lerin de buna çok büyük katkısı ve desteği olacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2014, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner468