banner556

Çözümün anahtarı bizde

Talat, “Müzakerelerin yolunun açılmasında tüm diplomatik yolların yanı sıra Türkiye’nin gücünün de kullanılması gerek” dedi ve ekledi:

Çözümün anahtarı bizde
2.Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, müzakerelerin yolunun açılmasında tüm diplomatik yolların yanı sıra Türkiye’nin gücünün de kullanılması gerektiğini ifade ederek, yapılması gerekenin sorunun çözümüne odaklanmak olduğunu belirtti.
Verilen bilgiye göre Talat, katıldığı bir televizyon programında çeşitli konuları değerlendirdi.
“Cumhurbaşkanlığında, Ulusal Birlik Partisi ve Demokrat Parti milletvekilleri ile toplantı yapıldığı” yolundaki haberlerin sorulması üzerine Talat, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun iç politika ile ilgilendiğini, hatta etkili olduğu partilerin iç yarışlarına bile müdahale ettiği ileri sürdü.
Talat, “Eroğlu’nu destekleyeceğini açıklayan iki partinin milletvekilleriyle toplantı yapıp, muhtemelen verilecek desteğin görüşülmüş olması halinde, bunun yadırganamayacağını” söyledi.

“Müzakerelerde oyalama taktiği”
Güven yaratıcı önlemlerin müzakereleri erteleyerek görüşülmesinin zaman kaybı olduğunu da ileri süren Talat, bu konunun teknik komitelerin gündeminde olması gerektiğini, teknik komitelerin tam da o amaçla kurulduklarını, böylece tam teşekküllü görüşmelerin kendi mecrasında devam edebileceğini anlattı.
“Atın önüne arabanın konulduğunu” söyleyen Talat, “Havanda su dövüyorlar” dedi. Talat, bunun bir oyalama taktiği olduğunu görüşünü dile getirdi.

Kimlik konusundaki endişelerini seslendirdi
Talat, Kıbrıs Türk kimliğinin erozyona uğramakta olduğu ve giderek vahim bir noktaya gidilebileceği yolundaki endişelerini dile getirdi.
Talat, “Çok sayıda Kıbrıslı Türk, cebindeki kimlik ve pasaportlara bakarak, ‘ben neyim’ demekte, katıldığı uluslararası bir toplantıda hangi bayrağın arkasında duracağını bilememektedir” diye konuştu.

“Bu vahşete bir son verilmeli”
Son olarak, İsrail’in Filistin’e yaptığı saldırılar hakkında konuşan Talat, top oynayan çocukların bile bombalandığını belirtti ve saldırıda limitsiz davranıldığını söyledi.
Talat “Dünyanın sessizliğinin kabul edilemez olduğunu kaydederek “Artık bu vahşete bir son verilmeli” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2014, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner468