banner564
banner556

Eroğlu: “Sadece almak Allah’a mahsus”

Derviş Eroğlu, “Eğer bir ortaklık kurulacaksa bu; karşılıklı pazarlık ve al-verle olur” dedi

Eroğlu: “Sadece almak Allah’a mahsus”
Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Dr. Derviş Eroğlu dün Hasan Sungur başkanlığındaki İşverenler Sendikası yönetimini ziyaret ederek 19 Nisan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Kıbrıs sorunu bağlamında önümüzdeki dönem olası gelişmeler hakkında bilgi verdi.
Ziyarette ilk sözü alan Sungur, Eroğlu’nu aralarında görmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Zaten hepimiz yıllardan beridir aynı gemideyiz. Özellikle size güvenimiz sonsuz” dedi.
 Eroğlu da ziyaretteki konuşmasında, Rum liderliğinin taleplerine bakılıp Türk tarafıyla kıyaslandığı zaman kimin anlaşma isteyip istemediğinin görülebileceğini söyledi.
Eroğlu, masadaki Rum önerilerinin tamamen “almak” üzerinden şekillendiğini ifade ederek “sadece almak Allah’a mahsustur. Eğer bir ortaklık kurulacaksa bu; karşılıklı pazarlık ve al-verle olur” dedi.
Eroğlu, “neden aday olduğumu biliyorsunuz. Yarım kalmış bir iş var. Kısa bir süre içerisine bu sorunu bitireceğime inanıyorum” dedi.

“Beş yıl daha benim şöhretimi artırmaz…”
UBP ve DPUG’nin desteklemesinin yanında KKTC’ye inanan ve Türkiye’ni anavatan gören bir çok kişiden de destek aldığını ifade eden Derviş Eroğlu şöyle devam etti:
“5 yıl daha cumhurbaşkanlığı yapmak benim şöhretimi artırmaz. Hem gelen telkinler hem de dostlardan gelen arzu üzerine aday oldum. İnşallah bu dönem içerisinde de bu sorunu bitirebiliriz. Rumların masada çok aşırı istekleri var. Bu isteklerine baktığınızda anlaşma istemediklerini görüyorsunuz. Zaten anlaşmaya da ihtiyaçları yoktur. Bizde bazı yanlış sözler vardır. İşte, biz anlaşmaya muhtacız deniyor. Sanki Rum’un iki dudağı arasından çıkacak sözlere muhtaçmışız gibi yansıtıyoruz. Ülkedeki bütün sorunları çözümsüzlüğe bağlıyoruz. Geleceğimiz Rum’un iki sözüne bağlı değildir. Ayrıca, ilk defa bu dönemde artık dünya da bize karşı bir sempati, Rumlara karşı da antipati ortaya çıkmaya başlamıştır. KKTC halkı adına BM Genel Sekreterlerinin anlaşma metinlerine Kıbrıs Türk halkı evet dedi. Rum tarafı tümüne hayır dedi. 2004’te Rumlar Annan Planı’na hayır dedikten sonra bizim masaya bir daha oturmamamız gerekirdi. Ama maalesef o zamanki cumhurbaşkanı arkadaşımız Gambari Süreci’ni başlattı. Yani Rumların hayır demesini biz kullanamadık.” 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2015, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473