Gelir artmalı

Tufan Erhürman, turizm sektörünün kısır döngüye girdiğini ve ciddi planlama sorunu yaşandığını belirtti

Gelir artmalı
Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, turizm sektörünün kısır döngüye girdiğini, sektörde ciddi planlama sorunu yaşandığını belirtti.
Turistleri cezbedecek ürün üretmede ve pazarlamada, turistleri otellerden çıkarmada sorunlar yaşandığını kaydeden Erhürman, “Bu sorunlar birbirini besliyor. Sonuç itibarıyla turizmden elde edilen gelir artırılamadı ve adil paylaşılamadı” dedi.
Güneyden gelen turistlere Güney’den gelen rehberlerin, Türkiye’den gelen turistlere de Türkiye’den gelen rehberlerin eşlik ettiğini vurgulayan Erhürman, Kıbrıslı Türk rehberlerin ise “sessizce” refakat ettiğini kaydetti. Erhürman, “Bu, kabul edilebilir değil. Bu ülkeyi en iyi biz bilir, en iyi biz tanıtırız” diye konuştu. CTP’den verilen bilgiye göre, sivil toplum örgütlerine ziyaretler çerçevesinde dün de Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB) ziyaret edildi.

“Turizmde adil paylaştırmak üzerinde duruyoruz”
Tufan Erhürman, rehberlerin turizm sektöründe önemli fonksiyonları olduğunu belirtti. Ülke ekonomisinde turizmi merkeze alıp diğer sektörleri etrafında planlama çabası içinde olduklarını kaydeden Erhürman, turizmden elde edilen gelirleri artırmak ve bu gelirleri adil paylaştırmak gibi konuların üzerinde durduklarına değindi. Ülkeyi ziyaret eden turistleri rehberlerin yönlendirdiğini söyleyen Erhürman, diğer sektörlerin turizmden beslenmesi açısından bunun önemli bir fonksiyon olduğunu belirtti.
Erhürman, “Güneyden gelen turistlere güneyden gelen rehberlerin, Türkiye’den gelen bazı turistlere de Türkiye’den gelen rehberlerin rehberlik yapıp, Kıbrıslı Türk rehberlerin sessizce onlara refakat etmesi kabul edilebilir değildir. Bu ülkeyi en iyi biz bilir, en iyi biz tanıtırız” dedi. Erhürman, rehberlerin Dünya Turist Rehberleri Günü'nü de kutladı.

Altıner: Bakan rehberlere önem vermiyor
Açıklamaya göre KITREB Başkanı İbrahim Altıner ise, Turizm Bakanı’nın rehberlere gereken önemi vermediğini savundu. Turizm Bakanlığı’na yaklaşımlarının hep samimi olduğunu söyleyen Altıner, buna rağmen bekledikleri ilgiyi göremediklerini ifade etti. Bu konunun bir an önce düzelmesi gerektiğini vurgulayan Altıner, turizmde rehberlerin önemli rol oynadığını kaydetti.
Rehberlerin turizm acentelerine bağlı olduklarını belirten Altıner, “Sessiz rehberlik probleminin baş gösterdiğini ve iş yapamadıklarını” söyledi.
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 12:31

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER