banner564
banner556

Grev gideriz

Kamu-Sen Radyografer kadrolarının doldurulmamasını talep etti ve uyardı:

Grev gideriz
 Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş çok acil ihtiyaç olan ve 8 kadrosu da boş bulunan Radyografer kadrosunun en az beşi için yetki verilmemesi halinde, 4-6 Ağustos tarihlerinde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Radyoloji Bölümünde 3 günlük grev yapılacağını bildirdi. 
Özkardaş, sorunun çözülmemesi halinde 11 Ağustos tarihinden itibaren acil vakaların dışında süresiz grev başlatılacağı uyarısında bulundu. Özkardaş yazdığı ve Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’yle ilgili bakanlıklar ve sendikalar mukayyitliğine de yolladığı yazıda, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Radyoloji bölümünde MR, Röntgen, Mamografi, Tomografi, Kemik Taraması gibi, hastalıkların teşhisinde temel oluşturacak çekimleri yapacak olan Radyograferlerin sayısının, artık 24 saat çalışmaları halinde bile yetmediğini bildirdi. Özkardaş diğer hastanelerdeyse kadrosu Radyografer olmayan kişilerin görevlendirilmesi ile açığın kapatılmaya çalışıldığını kaydederek, “Halk sağlığına önem verdiğini söyleyenler bu söylemlerinin gereğini de yapmalıdırlar” ifadelerini kullandı.
“Onkoloji hastanesi’nin tam hizmet verip veremeyeceği belirsiz”
Şu anda mevcut hastanelerin servislerinde işin uzmanı çalışanlar olmadığını ve açıkların odacılarla, işçilerle ve taşeron firmalardan hizmet alımı ile kapatılmaya çalışıldığını iddia eden Özkardaş, yapılması planlanan Onkoloji Hastanesi bitirildiğinde tam hizmet verip veremeyeceğinin belirsiz olduğunu savundu. 25 Temmuz’da kadro talebine olumlu cevap alamadıkları için Radyoloji bölümünde bir günlük grev yaptıklarını ve sorunun çözülmemesi halinde, süresiz grev dâhil her türlü yasal hakkı kullanacaklarını belirttiklerini hatırlatan Özkardaş, geçici çözümü ve taşeron firmalardan hizmet satın alınmasını kabul etmediklerini açıkladı.
Özkardaş şu ifadelere yer verdi:
“Bu bağlamda çok acil ihtiyaç olan ve 8 kadrosu da boş bulunan Radyografer kadrosunun en az beşi için yetki verilmemesi halinde 4-6 Ağustos tarihlerinde (her iki tarih dahil) Lefkoşa B.N.D. Hastanesi Radyoloji bölümünde 08.00-13.00 saatleri arasında acil vakalar dışında üç günlük grev yapılacaktır. Sorunun çözülmemesi halinde ise; 11 Ağustos tarihinden itibaren acil vakaların dışında süresiz grev başlatılacaktır. Halkımızın yaşayacağı mağduriyetten ise, kadro yetkisi vermeyerek, sağlık hizmetlerini mesleki niteliği olmayanlara yaptırmak isteyen ve taşeron firmalardan sağlık hizmeti almaya çalışanlar sorumlu olacaklardır.”

Başbakanlığa siyah çelenk bırakacak
Öte yandan Kamu-Sen 4 Ağustos Pazartesi günü saat 10.00’da başbakanlığa siyah çelenk konulacağını bildirdi. Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, Kamu Hizmeti Komisyonu  tarafından yapılan sınavlarda başarılı olmasına rağmen, 18 yeni kadro yetkisi verilmediği için kadrolarını alamayan 175 mağdur hemşireyle ilgili açıklama yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner455