Güney'de gergin bekleyiş

Navtex ve Barbaros için Yunanistan durum değerlendirmesini yaptı, yarın sıra Güney Kıbrıs’ta

Güney'de gergin bekleyiş
banner432
Türkiye’nin Barbaros Hayreddin Paşa gemisini bölgede tutması, Ege’de de faaliyette bulunması ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, Kıbrıs sorunu ile doğalgazı bağdaştıran açıklamalarının, Rum ve Yunan hükümetleri için bir gerilim ve baskı bulmacası oluşturduğu bildirildi.
Fileleftheros “Barbaros İçin Prize Takılı... Gemi Hafta İtibarıyla Seyre Çıkıyor, Dün Atina’da Dışişleri ve Savunma Bakanları Toplantı Yaptı... Diplomasi: Eide Siyasi Partileri Birleştirdi” başlık ve spotlarıyla manşete çıkardığı haberinde Rum ve Yunan hükümetlerinin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’de bundan sonra yapacağı faaliyetleri “prize takılmış şekilde” beklediğine işaret etti.
Haberde, KKTC kaynaklarının Barbaros Hayreddin Paşa’nın yarından itibaren yeni bir araştırma turuna başlama ihtimalinden söz ettiği; Türkiye’nin de denizaltı tatbikatı icra etmek üzere Meis Adası yakınındaki bölgeyi 12 Ocak’tan 12 Şubat’a kadar kapattığı ve Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin de Meis bölgesine intikal etme ihtimali bulunduğuna işaret edildi. 


Yunanistan’da tehlike çanları çalıyor
Habere göre, Türkiye’nin Meis yakınlarını kapatması ve Ege’deki “ihlal artışı” gibi faaliyetleri Yunanistan’da tehlike çanlarının çalmasına neden oldu. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nda önceki gün yapılan toplantıda, Güneydoğu Akdeniz ve Ege’deki gelişmeler masaya yatırıldı. Toplantıya Dışişleri ve Milli Savunma Bakanları ve kuvvet komutanları katıldı. 
Rum tarafı ise Türkiye’nin bundan sonra atacağı adımı, özellikle de Barbaros’la ilgili olacakları bekliyor. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yarın siyasi parti başkanları ile durum değerlendirmesi yapacak.

Trodos’taki toplantıya kar engeli
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in yoğun kar yağışı nedeniyle ertelediği Trodos’taki başkanlık konutunda yapılması planlanan Siyasi Parti Başkanları Konseyi’nin önceki günkü toplantısının, yarın saat 11.30’da, Lefkoşa’daki Rum Başkanlık Köşkü’nde yapılacağı açıklandı. 
Politis, bu haberi “Toplantı Ertelendi... Havadan Korktular” başlığıyla okurlarına aktardı.

Eide’nin sözleri rahatsız etti
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin “Cyprus Weekly” isimli İngilizce sözlü Rum gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta hidrokarbon bulunmasını Kıbrıs sorunuyla ilişkilendirdiği ve bu ilişkinin kesilemeyeceği açıklamasının, hem Rum Yönetimi’ni, hem de siyasi partileri rahatsız ettiği belirtildi.

Ateş püskürdüler
Fileleftheros, Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in Espen Barth Eide’nin açıklamasını Rum Haber Ajansı’na değerlendirdi. Eide’nin görüşüne katılmadığını belirten Hristodulidis, şunları söyledi:
“Bize göre Kıbrıs sorunu ve hidrokarbonlar arasındaki tek bağlantı, Türkiye ve Kıbrıslı Türkler açısından Kıbrıs sorununun en kısa sürede çözümü için güçlü bir teşvik olduğudur. Türkiye müzakerelerin yeniden başlamasına olanak tanımayacağını bile bile Navtex’i yinelerse, uluslararası topluma olumsuz bir mesaj vermiş olacak. BM’nin Kıbrıs sorunu ile doğalgazın bağdaştırılmasını isteme yetkisi yoktur” 
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2015, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460